Több denevérfaj (például a leggyakoribb rőt koraidenevér) is rendkívül alkalmazkodóképes, és a természetes élőhelyeik beszűkülésével előszeretettel költöznek épületek hasadékaiba, tetőszerkezetébe.
Ez gyakran konfliktushoz vezet az ott lakókkal,
mivel hangos lehet az állatok cincogása, ürülékükkel bepiszkítják a párkányt és néha a szobába is berepülhetnek. Novembertől márciusig téli álmot alszanak, de ezt többször megszakítják. Ha enyhe az idő és kissé felmelegszik a levegő, kirepülnek búvóhelyükről és télen is vadásznak.
Sajnos, a most napvilágra került eset korántsem egyedülálló. 2020 decemberében Kecskeméten történt hasonló "kilakoltatás", de országszerte is előfordulnak ilyen esetek.
Ezért a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága ismételten felhívja arra a figyelmet , hogy a hazánkban előforduló 28 denevérfaj mindegyike védett, elpusztításuk, zavarásuk vagy búvóhelyük lerombolása, károsítása pedig törvénybe ütköző cselekedet.
A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 43. § (1) bekezdése kimondja, hogy: „Tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása."
Továbbá „a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges védett állatfaj egyedeinek gyűjtéséhez, befogásához, elejtéséhez, birtokban tartásához, idomításához", „kártételének megelőzése érdekében riasztási módszer alkalmazásához", valamint az „egyed fészkének áttelepítéséhez" (1996. évi LIII. törvény 43. § (2) bek. b), k) és l) pontjai alapján).
A hatályos törvényeknek megfelelően azt kérik, hogy ha valakit nagyon zavar az állatok jelenléte, vagy épületbontás, felújítás, szerelés, esetleg korhadt fa kivágása közben denevérekre bukkan, semmiképpen ne próbáljon „megszabadulni" tőlük. Hiszen ha zavarás (például kiviteli munkák) során megsérülnek vagy elpusztulnak az egyedek, az nem csak a természetvédelmi törvényt sérti, de az adott eset jellegétől függően természetkárosítás és/vagy állatkínzás bűntettét is kimerítheti (Btk. 2012. évi C. törvény 242. §. és 244. §.).
Ilyen esetben mindenképpen értesítse az illetékes nemzetipark-igazgatóságot, akik segítenek a lehetséges megoldás megtalálásában.
Amennyiben természetet veszélyeztető tevékenységet tapasztal, bejelentését megteheti a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság központi e-mail címén: titkarsag@knp.hu vagy központi telefonszámán: +36 76 482 611.
Azonnali, sürgős intézkedést igénylő esetben (ha például sérült, fokozottan védett állatot talál) hívja Természetvédelmi Őrszolgálatuk ügyeleti számát: + 36 30 555 6171.
Ezen a számon az ügyeletes kolléga naponta 8:00-20:00 között fogadja a természetvédelmet érintő, közérdekű bejelentéseket. (Más nemzetipark-igazgatóságnál más az ügyeleti szám.)
https://www.knp.hu/hu/lakossagi-bejelentes
(Forrás: Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság)