Különleges vendég: hósármány bukkant fel a Csanádi pusztákon

hósármány, Plectrophenax nivalis
Hósármány (Plectrophenax nivalis. A telet kisebb-nagyobb csapatokban, költőhelyétől sokszor igen távol tölti, pl. tengerpartokon. Előfordul hazánkban is, de csak szórványos téli vendégnek számít. Magyarországon a szikes pusztákat részesíti előnyben telelése során, ahol gyommagvakat fogyaszt. Előfordulnak telelő egyedei a vizesebb élőhelyeken is, mint például a Kis-Balatonnál vagy a Duna mentén. Fotó: Szél Antal István
Vágólapra másolva!
A Körös- Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén minden évben felbukkan egy különleges vendég, a hósármány. Ezen a télen az első példányt itt december 6-án figyelték meg, míg december 13-án Cserebökényben egy 30 példányból álló rajt azonosítottak a Veres Zoltán-pusztán.
Vágólapra másolva!

A hósármány az északi tájak költőmadara, Grönlandon, Izlandon, a skandináv országokban és Oroszország tundráin, havas területein fészkel. A kopár, kőgörgeteges havasokat, nyílt, fátlan felföldeket kedveli. Télen délebbre húzódik, vonulási helyének legdélebbi része a Kárpát-medence, ezért nálunk csak nagyon ritkán bukkan fel.

A december elején megfigyelt madár a Királyhegyesi-puszta szélén, egy földút mellett szedegette az elszórt magokat.

Nem mutatkozott félénknek, csak akkor röppent fel, amikor már 4-5 méterre megközelítették. A tél folyamán minden bizonnyal még több példány is feltűnik majd a térségben.

Hósármány (Plectrophenax nivalis. A telet kisebb-nagyobb csapatokban, költőhelyétől sokszor igen távol tölti, pl. tengerpartokon. Előfordul hazánkban is, de csak szórványos téli vendégnek számít. Magyarországon a szikes pusztákat részesíti előnyben telelése során, ahol gyommagvakat fogyaszt. Előfordulnak telelő egyedei a vizesebb élőhelyeken is, mint például a Kis-Balatonnál vagy a Duna mentén. Fotó: Szél Antal István Forrás: https://www.kmnp.hu/hu/hirek/kulonleges-vendeg-hosarmany-bukkant-fel-a-csanadi-pusztakon-442

A veréb méretű hósármány tollazatában sok a fehér szín, különösen a hímek esetében. Nyáron szinte teljesen fehér és fekete, télen barnásabb, piszkosabb fehér-fekete foltos a színezete. A hímek szárnycsúcsa sokkal feketébb, mint a tojóké.

Magyarországon a szikes pusztákat részesíti előnyben telelése során, ahol gyommagvakat fogyaszt. Előfordulnak telelő egyedei a vizesebb élőhelyeken is, mint például a Kis-Balatonnál vagy a Duna mentén.

Nyáron főleg rovarokkal táplálkozik, és fiókáit is szúnyogokkal, lószúnyogokkal, lepkékkel, valamint pókokkal eteti.

(Forrás: Kőrös-Maros Nemzeti Park: https://www.kmnp.hu/hu/, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!