Az előzetes analízis alapján a lila réteg viszonylag vékonynak tűnik; egyes köveket teljesen beborít, más sziklákon viszont csak foltokban lelhető fel. Hogy a réteget pontosan mi alkotja, az a részletesebb kémia vizsgálat után fog kiderülni - írja a National Geographic magazin cikke.
Nem a mostani az első alkalom, hogy a NASA egyik kutatóeszköze lila kőzeteket talál. Az amerikai űrügynökség előző rovere, a Curiosity is talált már különböző árnyalatú lila sziklákat a Mount Sharp lábánál még 2016-ban. A különös kövek olyan helyen voltak, ahol nagyobb mennyiségben van jelen hematit (vasoxid) ásvány és kevesebb por takarja a kőzeteket. A Perseverance által fellelt lila sziklák is viszonylag pormentes környezetben vannak.
A köveket most a rover Supercam nevű műszere vizsgálja, úgy, hogy egy lézer segítségével felaprítja őket, majd kémiailag elemzi a keletkező szemcséket.
A korai eredmények szerint a lila réteg puhább, és kémiailag elkülönül az alatta található kőzetrétegektől, valamint nagyobb arányban tartalmazhat hidrogént és magnéziumot.
A hidrogén és a vasoxid jelenléte arra utal, hogy a víz szerepet játszott a lila foltok kialakulásában. A kutatók eddig is sejtették, hogy a Jezero-kráter a régmúltban egy ősi tónak adott otthont, amiben akár kezdetleges életformák is megjelenhettek.
A mostani elemzés alapján úgy tűnik, hogy a vizsgált kőzetek vélhetően vulkáni eredetűek, amik idővel kapcsolatba léptek a vízzel.
Hogy ez miként történt, arra egyelőre nincsenek hipotézisek sem.
A Perseverance 2021 februárjában landolt a Marson, feladata a lehetséges ősi élet nyomainak megtalálása a vörös bolygón.