A kilencedik században, a kínai Tang-dinasztia idején a dél-kínai Guangdong tartományban, a Han folyó deltája közelében élők komoly krokodilproblémákkal küzdöttek és fordítva.
Történelmi beszámolók szerint Han Yu kormánytisztviselő és költő „megpróbálta figyelmeztetni" a hüllőket, sőt egy disznót és kecskét is feláldozott könyörgésképpen, hogy hagyják el a területet. A krokodilok sajnos nem ismerték fel az emberi fenyegetést és a területen maradtak.
Az új bizonyítékok szerint végül ez vezetett a kihalásukhoz.
Most, tizenkét évszázaddal később Minoru Yoneda a Tokiói Egyetem Múzeumának professzora és kutatótársa, Masaya Iijima a japán Nagoya Egyetem Múzeumából, valamint Jun Liu a kínai Hefei Műszaki Egyetem professzora két részben megkövesedett fosszíliát tanulmányozott. A lényeket valószínűleg az időszámításunk előtt 14. és 10. században pusztították el, így bár nem a legendás Han Yu áldozatai lehettek, de létezésük összefügghet ezzel a történettel.
A kutatók így róla nevezték el ezt az új fajt: Hanyusuchus sinensis-nek.Évek óta tanulmányoztam a modern krokodilokat, de bár ez a fajuk már kihalt, a Hanyusuchus sinensis messze a legelképesztőbb lény, akit valaha láttam
– mondta Iijima a HeritageDaily online tudományos portálnak. – Mindenki ismeri a hegyes orrú krokodilféléket és a tompa orrú aligátorféléket, de lehet, hogy kevésbé vannak előttünk a modern krokodilok harmadik családja, a gaviálfélék, amelyeknek sokkal hosszabb és vékonyabb koponyájuk.
Hozzátette: a Hanyusuchus sinensis a gaviálfélék családjába tartozó faj, de ami még izgalmasabb, hogy néhány fontos koponyajegyben osztozik a krokodilok rendjének többi tagjával.
Szakemberek szerint ez azért fontos, mert egy évtizedes vitát dönthet el arról, hogy vajon hogyan, mikor és milyen módon fejlődtek a krokodilok a három, ma is a Földön barangoló családdá.
Az úgynevezett hiányzó láncszemnek tekintett fajok mindig jelentős leletnek számítanak, de a Hanyusuchus sinensis más okokból is fontos:
elsősorban azért, mert úgy tűnik, az emberiség okozta a faj kihalását.
Mindkét fosszilis példány ugyanis kiterjedt bizonyítékokat mutat ádáz támadásokra, sőt lefejezésekre is. A most publikált tanulmány szerzői összekötötték a halálos sebeket a vizsgált korszak fegyvereivel. Azt a következtetést vonták le, hogy egyértelműen az emberek felelősek a Hanyusuchus sinensis kipusztulásáért.
A krokodilok csúcsragadozók, és kulcsszerepet játszanak édesvízi ökoszisztémáik fenntartásában
– magyarázta Yoneda. – Ez a történelmi krokodilkonfliktus figyelmeztetésül szolgál a jelenben élő emberek számára.
Miközben a tudósok az ősi kínai civilizáció mintegy 4000 évvel ezelőtti megjelenését tanulmányozzák, számos régészeti lelőhelyen találkoztak krokodilcsontokkal, amelyek közül néhány kulturális szempontból is jelentős lehet.
Az új kutatás szerint a kínai gaviál, a Hanyusuchus sinensis komoly nyomot hagyhatott az ősi kínai civilizációban.
A kutatók úgy vélik, hogy a hihetetlen hüllő befolyásolhatott néhány kínai karaktert, sőt talán még a sárkányokról szóló mítoszokat is. Az sem kizárt, ez lehetett az egyetlen hüllő az ókori Kínában, amely embert is „lakmározott".