Az autizmus gyakorlatilag a születéstől fennálló állapot, de gyakran a diagnosztizálásig évek is eltelhetnek. A világon körülbelül az emberek 2 százaléka él autizmussal, bár egyes tanulmányok szerint ez az arány megközelíti a 4 százalékot. És bár a tudomány még mindig nem érti teljesen ezt az állapotot, most úgy tűnik, hogy egy szabványosított teszttel ki lehet kimutatni.
Az autizmus az állapotok széles spektrumára utal, amelyeket gyakran a szociális kommunikáció kihívásai és a korlátozott vagy ismétlődő viselkedések jellemeznek.
A szülők gyakran észlelik az autizmus jeleit gyermekeiknél, de az állapot gyorsabb azonosítása szakemberek szerint segíthet a korai támogatásban.
Gyakran mondják azt a szülőknek, hogy csak „várjanak és figyeljenek", amikor aggodalmukat fejezik ki gyermekük fejlődésével kapcsolatban
– mondta Josephine Barbaro docens, a La Trobe Egyetem Olga Tennison Autizmuskutató Központjának (OTARC) munkatársa a ZME Science online tudományos portálnak. – Ez azt jelenti, hogy a diagnózist átlagosan négy-öt éves korban tudják felállítani, amivel máris elszalasztották a korai támogatás lehetőségeit.
Hozzátette: ezért lehet olyan fontos a pontos diagnosztikai eszközhöz való hozzáférés, még ha az egyelőre nem is tökéletes. Egy új tanulmányban a kutatók egy ilyen módszer, az úgynevezettz SACS-R hatékonyságát értékelték.
A diagnosztikai eszközt az elmúlt 15 évben fejlesztette ki Josephine Barbaro professzor, amely főként az autizmussal összefüggő viselkedési formák azonosítására irányul, ideértve a következők ritka vagy következetlen használatát:
A SACS-R-t módszert eddig Ausztrália egyes részein használták, és a világ tíz másik országában (köztük Lengyelországban, Japánban, Új-Zélandon, Kínában, Bangladesben és Szingapúrban) is részesültek az egészségügyi szakemberek ehhez kapcsolódó képzésben. Ám egészen mostanáig nem lehetett tudni, hogy a módszer milyen hatékonysággal működik.
Az ausztrál Victoria államban minden gyermeknek rutin egészségügyi vizsgálaton kell részt vennie 12, 18 és 24 hónapos korában, ám 2019-től a SACS-R is szerepel ezekben az ellenőrzésekben.
A vizsgálatokon összesen 13 511 gyermek vett részt, és az adatok azt mutatják, hogy bár nem tökéletes, a módszer nagyon hatékony a csecsemők autizmusának kimutatásában:
24 hónapos korban az esetek 83 százalékában, 42 hónap esetén pedig 96 százalékban azonosították a spektrumzavart.
Szakemberek úgy vélik, ha ezt a rendkívül hatékony eszközt a képzett elsődleges egészségügyi szakemberwk kezébe adják, hogy azok a rutin egészségügyi vizsgálataik során használják az autizmus kiszűrésére, az óriási változást jelenthet a korai diagnózis szempontjából.