Pusztavacs, a mintegy 1400 lelket számláló község Pest megye déli részén, a Kiskunsági homokhátságban található. 1968-ban, a korabeli térképészeti módszerekkel itt, az északi szélesség 47°10'51", keleti hosszúság 19°30'11" pontban azonosították be Magyarország földrajzi középpontját. A jeltornyot 1978-ban emelték, amely 2001-ben sajnos leégett, helyreállítását 2004-ben a Nemzeti Park Igazgatóság végezte el - teljes felújítására pedig ez év elején került sor.
Pusztavacs Község Önkormányzata és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság 2020. december 4-én együttműködési megállapodást írt alá a Pusztavacs 029/2 hrsz-ú ingatlanon található Ország Közepe Jeltorony felújítása, valamint az „Ürgepark" tematikus szabadtéri bemutatóhely kialakítása céljából.
Pusztavacs Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból „Helyi turisztikai kínálat bővítése" című VP6-19.2.1.-33-6-20 kódszámú felhívásra. A pályázat a 2021. augusztus 26.-án kelt Támogatói okirat szerint bruttó 25 millió Ft támogatásban részesült.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság mintegy 8 millió Ft értékű saját faanyaggal járult hozzá a torony újjáépítéséhez, ezen kívül további, mintegy 3,4 millió Ft értékben készített és épített be eszközöket az „Ürge-parkba":
• „ürge-lyuk" mászó alagút
• 2 ürge mászóka
• ürge-puzzle játék
• „ürge-leselkedő" megfigyelő pont
• szelfi pont
• kétoldalas információs táblák tartalommal együtt (4 db)
• pad-asztal garnitúrák (4 db)
• szalonnasütő hely, rönk ülőkékkel
• a kút környezetének leburkolása madáritató kialakításával
• odútelep kialakítása 20 db odú kihelyezésével
• 12 fa ültetése (tölgy, mezei juhar és kőris)
A pusztavacsi Magyarország földrajzi középpontja Természetvédelmi Terület amellett, hogy óvja az ország középpontjában felállított jeltorony természeti környezetét, jelentős ürgeállománynak is otthont ad.
Az ürge Magyarországon fokozottan védett állat, mely a rövid füvű gyepterületek érzékeny emlősfaja. Az itteni állomány az emberi jelenléthez alkalmazkodott, a faj bemutatására a terület ezért kifejezetten alkalmas. Az ikonikus torony felújítása mellett ezért tematikus ürgeparkot is létrehozott a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, mely több korosztály számára is alkalmas az érdekes életmódú kisemlős bemutatására.
A közönséges ürge (Spermophilus citellus) fokozottan védett állat, eszmei értéke 250.000.-Ft.
A Természetvédelmi Terület a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Dél- és Kelet-Pest Megyei Tájegységéhez tartozik.
A jeltornyot 1978. december 23-án avatták fel. 1985-ig évente itt a Képes Újság hetilap nagy béketalálkozókat rendezett, amelyeken a résztvevők száma minden hazai rendezvényt felülmúlt, több százezret tett ki az ország minden részéből ideigyekvők száma. A mindenféle infrastruktúra nélküli területen táborozók, éjszakázók évente mértéktelen károkat, pusztítást okoztak. Az 1984-es botrány után az ott tervezett népünnepélyeket nem tartják meg. Jelenleg a területet különösebb veszély nem fenyegeti, de a valamennyi őrizetlenül lévő értéket tönkretevő vandalizmus károkat okoz.
A torony 2022-ben felújításra került, ünnepélyes keretek között adták át március 11-én.
(Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park: https://www.dunaipoly.hu)