Tenocstitlan az Azték Birodalom fővárosa volt, amit a Mexikói-medencébe érkező aztékok, illetve mesikák alapítottak 1325 táján a Texcoco-tó egyik szigetén, a mai Mexikóváros helyén.
A Templo Mayort egykor a mexikóiak elsődleges templomaként tartották számon, amelyet egyszerre szenteltek Huitzilopochtlinak, a háború istenének, illetve Tlaloknak, az eső és a mezőgazdaság istenének.
Az istenségek mindegyikének külön lépcsőkkel ellátott szentélyt építettek a piramis tetején.
Az aktuális ásatásokat az Országos Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) szakemberei végezték a Templo Mayo Project (PTM) részeként. A régészek összesen 164 tengeri csillagot találtak egy kör alakú, úgynevezett Cuauhxicalco szerkezetben, amelyet a templom megszentelt, zárt részében helyeztek el.
A tengericsillag a Nidorellia armata fajhoz tartozik, amely szabad fordításban „csokoládéforgács-csillagot" jelent, és amelynek elterjedése általánosságban véve a Kaliforniai-öböltől Peru északnyugati részéig terjed.
Történelmi források, például a Matrícula de Tributos 16. századi mexikói kézirat, és a korábbi leletek alapján a szakemberek úgy vélik, hogy a felajánlás a háborúhoz kapcsolódhatott. Ezt támasztja alá a Cuauhxicalco-ban található helyszín, amely a Huitzilopochtlinak szentelt területhez kapcsolódik.
A tengericsillagokat a Templo Mayo hatodik építési szintjén helyezték el.
A lelőhely valamikor az időszámításunk szerint 1500 körül keletkezett, ami egy átmeneti időszaknak számított Ahuízotl és Moctezuma Xocoyotzin (II. Moctezuma) uralkodása között. Ahuízotl a nyolcadik azték uralkodóként felügyelte Tenocstitlan jelentős újjáépítését és a Templo Mayo bővítését. Neki tulajdonítják Mexikó területének kiterjesztését Mezo-Amerika különböző részeire, ideértve a Mexikói-öblöt, ahová a tengeri korallokat importálták, illetve a Csendes-óceánt, amely a tengericsillagok forrása.
A mezoamerikai népek nagy része úgy gondolta, hogy a világ eredete a tengerhez köthető, ezért a tengeri élőlényeket relikviákként kezelték
– mondta Báez Pérez régész a HeritageDaily online tudományos portálnak. – A mexikóiak katonai ereje lehetővé tette számukra, hogy több ezer tengeri objektumot vigyenek magukkal, és egy teljes vízi környezetet hozzanak létre magában Tenocstitlanban.