A 13,5 milliárd fényévnyire lévő, HD1-nek elnevezett galaxis valamivel több mint 300 millió évvel azután jött létre, hogy 13,8 milliárd éve az ősrobbanás következményeként kifejlődött a világegyetem - közölte a nemzetközi csillagászcsoport, köztük a Harvard és a Smithsonian közös Asztrofizikai Központjának a kutatói.
A tudósok egyelőre nem tudják pontosan, hogy mit fedeztek fel.
Szerintük az egyik lehetőség, hogy szédítő ütemben, évente akár százával szaporodó csillagok, köztük esetleg az univerzum legelső csillagainak a formálódását látják, a másik lehetőség pedig az, hogy a galaxis a legkorábbi ismert szupermasszív, a Napnál 100 milliószor nagyobb tömegű fekete lyukat foglalja magába.
Ha a jövendőbeli megfigyelések is megerősítik az eddigi adatokat, a HD1 mintegy 100 millió évvel korábbi az eddig ismert legkorábbi és legtávolabbi csillagászati objektumnál, a GN-z11 galaxisnál.
A kutatók hawaii és chilei távcsövekkel valamint a Spitzer űrteleszkóppal nyert adatokat használták fel.
További információkat remélnek az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA által decemberben felbocsátott James Webb Űrteleszkóptól, amely néhány hónapon belül kezdi meg működését.
A HD1-ről a megfigyelésekkel eddig nyert információk meglehetősen korlátozottak. Egyelőre az objektumnak még nem ismertek olyan fizikai adatai, mint az alakja, az össztömege vagy a fémessége - közölte Harikane Juicsi, a Tokiói Egyetem asztrofizikusa, a publikáció vezető szerzője.
A fémesség vagy metallicitás azt jelzi, hogy egy adott objektumban mekkora arányt képviselnek az ősuniverzumot alkotó gázokon, a hidrogénen és a héliumon kívüli anyagok.
A kutatók szerint a HD1-et, amelynek tömege talán 10 milliárdszor nagyobb a Napénál, a csillagok első nemzedéke népesíthette be. Az úgynevezett III. populációs csillagokról azt feltételezik, hogy rendkívül masszívak, fényesek, forrók továbbá rövidéletűek voltak, és csaknem kizárólag hidrogénből illetve héliumból álltak.
A megfigyelések szerint
a HD1 extrémerős ultraibolya fényt bocsát ki,
jóval többet, mint a közönséges csillagok. A rendkívüli UV-fényességnek az lehet az egyik magyarázata, hogy a galaxis belsejében egy szupermasszív, a Napnál 100-milliószor nagyobb tömegű fekete lyuk található.
Sok csillagrendszer, köztük a Tejútrendszer magja is rejt magában szupermasszív fekete lyukat, amelyek közül az eddig ismert, legkorábbra datált képződmény 700 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett.
(Forrás: MTI/Reuters)