Amikor megérkeztünk a Nagykőrös határába megálmodott vadonhoz, a Jurassic Parkra emlékeztető kapuban álló szafariruhás ranger figurája már előre sejttette, hogy nem akármilyen világ vár ránk odabent, a kerítésen túl.
A várakozás közben a távolból csíkos zebrák, a bekötő úton pedig a dél-amerikai Andok hangulatát felidéző jámboran kérődző magányos láma vonta magára a figyelmünket. Hamarosan befutott ifj. Richter József is, hogy végigkalauzoljon bennünket a Kiskunságra varázsolt szavannán.
Magyarországon számos állatkert üzemel, de tudomásom szerint ez lesz az ország első, és mindeddig egyetlen olyan autós szafari parkja, ahol a kelet-afrikai szafarikhoz hasonlóan, a látogtók gépkocsin járhatják be a terepet. Hogyan, illetve honnan jött a nagykőrösi szafari park ötlete?
Nyolcadik generációs cirkuszi dinasztia tagja vagyok, a felmenőim kivétel nélkül a cirkusz világában éltek és dolgoztak. Amióta az eszemet tudom, mindig is állatokkal foglalkoztam egyfajta családi hagyományként.
Az állatok iránt érzett szeretet és felelősség így elválaszthatatlan része lett az életemnek. Tíz éve kerültem kapcsolatba egy német szafari park tulajdonosával, és ott szerettem bele az ötletbe. A szafari park létesítésének gondolatát az is tovább erősítette bennem, hogy a Magyar Nemzeti Cirkusz a nemzetközi állatvédelmi irányelveket követve elhatározta, hogy megválik a vadállataitól.
Az egykori cirkuszi vadállatok elhelyezésére viszont fő szabályként a különböző hazai, vagy esetleg külföldi állatkertekben nyílna lehetőség. Nem tudtam megbarátkozni azzal a gondolattal, hogy azok az állatok, amelyekkel együtt nőttem fel és amelyek olyanok számomra mint a családtagok, szétszóródjanak a világban. Sajátos módon a végső lökést a szafari park megvalósításához a 2020 márciusában kitört Covid-járvány adta.
A járványügyi korlátozások miatt be kellett szüntetnünk az előadásokat, így bevétel nélkül maradtunk. Szadára vonultunk vissza, ahol volt egy öt hektáros területünk. Egyfajta kényszermegoldásként próbáltuk ki itt és ekkor a parknyitást. Még bennünket is megdöbbentett az a siker, amit ez a mini vadaspark hozott. Ekkor vált véglegessé bennem a már tíz éve dédelgetett álom, a nagy szafari park megvalósítására.
És miért éppen Nagykőrösre esett a választás?
Eleinte a főváros közvetlen közelében kerestük az állatpark számára megfelelő területet, de részben adminisztratív akadályok, másrészt pedig a horribilis ingatlanárak miatt végül le kellett erről mondanunk. Hosszas keresgélés után kötöttünk ki Nagykőrösön. A város határában fekvő terület több szempontból is ideálisnak bizonyult ahhoz, hogy itt építsük fel a Richter Safari Parkot.
Egyrészt a ligeterdőkkel tarkított klasszikus kiskunsági síkság egy kicsit emlékeztet a kelet-afrikai szavannákra, másrészt pedig itt kellő nagyságú, összesen 32 hektáros területhez sikerült hozzájutnunk. Az sem utolsó szempont, hogy a park nagyon jól megközelíthető az M5-ös autópályáról, és egészen a Richter Safari Park főbejáratáig kiváló minőségű bekötőút vezet.
A terület nagysága lehetővé tette, hogy az állatok méltó elhelyezése mellett a gyerekeknek szánt állatsimogatós mini-zoo, dinó és kalandpark valamint látogatóközpont is kialakításra kerüljön. Kötelességemnek tartom megemlíteni, hogy a nagykőrösi önkormányzat, személy szerint dr. Czira Szabolcs polgármester úr - aki „civilben" egyébként állatorovos – azonnal felkarolta az ötletet, és minden támogatást megadott számunkra.
Úgy gondolom, hogy ez a kapcsolat kölcsönösen előnyös és gyümölcsöző, hiszen - reményeink szerint – a Richter Safari Park Nagykörősnek is fontos turisztikai nevezetessége lesz. Egyébként fél éve kezdtük el a park kiépítését, és most április 14-én adjuk át a nagyközönségnek.
A Richter Safari Park teljes egészében családi vállalkozásnak számít, nem állnak mögöttünk sem bankok, sem pedig más külső befektetők.
Összesen hány állattal rendelkeznek, és milyen egzotikus nagyvadakat láthatnak itt testközelből a látogatók? Tervezik-e a park, illetve az állatállomány bővítését?
Jelenleg közel 200 állattal rendelkezünk, köztük több egzotikus fajjal, mint például Rotschild-zsiráffal, indiai elefánttal, zebrákkal, bivalyokkal vagy watusszi marhákkal, és még számos más egyéb fajjal.
A szafari park autóval járható be, a látogatók pedig a letekert ablakon át etethetik is az állatokat, a túra előtt részükre biztosított nyers répával. Az állataink többsége emberek között nőtt fel, ezért barátságosak és nem félnek az embertől. A közeli jövőben afrikai elefántokkal fog gyarapodni a parkunk, és egy további különleges attrakciót is tervezünk.
Szeretnénk a park egyik elkülönített részére oroszlánokat és tigriseket telepíteni, ahová ráccsal biztosított terepjárón mehetnek majd be a vendégeink ugyanúgy, mint Afrikában. Szóval úgy gondolom, hogy a hamisítatlan szafari hangulat biztosítva lesz a bennünket felkereső látogatók számára. De nem csak az állatok látványa, hanem különféle programok is fokozhatják az éléményt.
Így például az elefántjainkkal minden nap tréning bemutatót fogunk tartani, a vendégek pedig a parkban lévő tó partján megtekinthetik az elefántok fürösztését is. Az állatok jólétéről a szakavatott gondozóink, az egészségükről pedig a fővárosi állatkert egzotikus állatokra specializálódott állatorvosai gondoskodnak. A gyerekeket külön programok várják.
Elsősorban az ő számukra létesítettük a mini állatkertet és állatsimogatót. Itt törpe disznókat, kecskéket etethetnek és simogathatnak, valamint megismerhetik a hagyományos magyar háziállatokat, a magyar tarkamarhától kezdve a rackajuhokon át egészen a szárnyasokig bezárólag, amit a városi gyerekek ma már sajnos többnyire csak képekről ismernek.
Az állatsimogatóhoz kapcsolódik a dínó park is, ahol a földtörténeti középidő leghíresebb dinoszauruszainak a méretarányos és élethű maketteit álítottuk ki.
Milyen további programok várnak a Richter Safari Parkba ellátogató vendégekre?
A tó közelében felállított klasszikus cirkuszi sátorban naponta kétszer lesz hagyományos cirkuszi bemutató. A gyerekek nem csak megtekinthetik az előadást, hanem utána ki is próbálhatják a cirkuszi eszközöket.
Egy ehhez kapcsolódó egészen egyedi attrakció Simet László érdemes művész, artista bemutatója, aki egy 15 méter magas és 200 méter hosszú drótkötélpályán fog végigmotorozni. A tóhoz közel felállítottunk egy egzotikus óriáskereket, amelyről a park egész területe belátható lesz madártávlatból nézve.
Amit jelenleg láthatunk, az a terveinknek nagyjából a negyede. A park reményeim szerint nem csak egész napra való élményt fog biztosítani, hanem közelebb hozza látogatóinkhoz a természetet, és az állatok szeretetét is.
.