A rekedtség kezelése gyerekeknél minden esetben személyre szabott, a kiváltó ok függvényében történik. Rekedtséget okozhatnak légúti betegségek, a légszennyezettség (dohányfüst, szennyezett levegő belélegzése), és a nem megfelelő hanghasználat.
A nyugalmi légzésszám felnőtt embernél percenként 16, gyermeknél akár a duplája is lehet. Ez azt jelenti, hogy a gyerekek egészségét még inkább befolyásolja a belélegzett levegő minősége. Ha rendszeresen forgalmas utak mellett sétálunk, a gyerekek több porszemcsét, koromszemcsét és egyéb szennyeződéseket lélegeznek be, amit a légutak védelmi rendszerének kell ártalmatlanná tennie.
Annak érdekében, hogy megelőzzük, hogy a légszennyezettség a hangszálak egészségét is befolyásolja, a szabadban töltött időt, kisebb gyerekeknél a levegőztetés idejét igyekezzünk a forgalmas utaktól távoleső játszótereken, parkokban tölteni. Már az is segít, hogy a mindennapi közlekedés során az útvonalunkat úgy módosítjuk, hogy akár a távolságot növelve inkább a csendesebb mellékutak felé kerülünk.
Dr. Holpert Valéria a passzív dohányzás veszélyeire is felhívja a figyelmet. Nagyon fontos, hogy a gyerekek mellett az otthonunkban és az autóban se dohányozzunk!
A légúti betegségek tünete lehet a rekedtség is, de előfordul, hogy ez a panasz tartóssá válik. Ennek oka, az elhúzódó orrdugulás miatti szájlégzés.
Az orrüreg megszűri, megnedvesíti és megmelegíti a levegőt. Gyermekkorban gyakoriak a náthás megbetegedések, emiatt pedig elhúzódó orrdugulás is kialakulhat.
Ha a gyerek nem kap az orrán levegőt, akkor szájlégzéssel helyettesíti, így viszont az orrlégzés tisztító, levegőt előkészítő mechanizmusa nem működik. A szájon át belélegzett levegő nincs felmelegítve sem, a szájlégzés miatt pedig torok kiszárad, mindezek miatt pedig tartós rekedtség is kialakulhat és a gyerekek fogékonyabbá válnak a megbetegedésekre is.
Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy légúti betegségek esetén fontos az orrdugulás megszüntetése, ha viszont ez a panasz tartósan fennáll, akkor mindenképp javasolt a kivizsgálás, mert egyéb betegség, például allergia vagy orrpolip is állhat a háttérben.
Az elhúzódó légúti betegségek és a tartós orrdugulás következtében a fülkürt működése is károsodhat, emiatt jelentkezhet savós középfülgyulladás gyerekeknél. Ez gyakran nem okoz könnyen észlelhető panaszt, azonban fokozatos hallásromlással jár, gyakran ez az egyetlen tünete.
Ha a gyerek egyre hangosabban beszél, elképzelhető, hogy a hallásával van gond – magyarázza dr. Holpert Valéria. A csökkent hallás miatti megváltozott auditoros / hallás / visszajelzés miatt a hangképzés megváltozhat, a gyermek túlerőlteti a hangszálait, ami rekedtséget okozhat. Az erőltetett hangképzés hátterében juvenilis diszfónia, a hang tisztaságának zavara, helytelen beszédtechnika is állhat. A 3 héten túl tartó rekedtség ezért foniátriai vizsgálatot igényel. Amennyiben az orvos szükségesnek látja, logopédushoz irányítja a gyermeket.
(Forrás: Fül-orr-gége Központ
www.fulorrgegekozpont.hu)