Az ostorféreg elnevezése a féreg alakjára utal: úgy néz ki, mint egy ostor, szélesebb „fogantyúval" a hátsó végén. Ha találkozunk egy ilyen állattal, akkor bizonyára nem leszünk boldogok. A parazita féreg okozza ugyanis a trichuriasist: az egyik hírhedt trópusi betegség a vastagbél megfertőzését jelenti. Ám a római edényen mikroszkóppal kutatók számára a jelenség egészen más arcát mutatta.
Hihetetlenül izgalmas volt megtalálni ezeknek a parazita férgeknek a petéit 1500 évvel a lerakódásuk után
– mondta Tianyi Wang, a Cambridge-i Egyetem társszerzője a ZME Science online tudományos portálnak, aki részt vett a mikroszkópos munkában.
Sophie Rabinow, a tanulmány társszerzője hozzátette: „a parazita peték beszorultak az edény felületén kialakuló ásványi rétegekbe, így évszázadokig megőrződtek".
Ez az edénytípus meglehetősen elterjedtnek számított a Római Birodalomban, és a tudósok különböző lelőhelyeken tárták fel őket. A
régészek egyszerűen azt feltételezték, hogy tárolásra használták őket, bár nem rendelkeztek semmiféle információval ezzel kapcsolatban.
A most felfedezett paraziták nyomai azonban megmutatták, hogy az edényt egyfajta toalettként használták.
Az ilyen típusú kúpos edényeket meglehetősen széles körben ismerték a Római Birodalomban, de egyéb bizonyítékok hiányában gyakran tárolóedénynek nevezték őket
– mutatott rá Roger Wilson, az UBC klasszikus, közel-keleti és vallástudományi tanszékének professzora. – Több nyilvános mosdóban vagy annak közelében található felfedezés alapján felmerült, hogy kamraedényként használhatták őket, de ez idáig hiányzott a bizonyíték.
Az edény 31,8 centiméter magas, az átmérője pedig 34 centiméter a pereménél. Valószínűleg egy székkel együtt használhatták, ez alá tehették az edényt. A szakemberek szerint azok otthonában volt jelen, akik számára nyilvánvalóan fontos volt a kényelem.