Montenegró, a helyiek nyelvén Crna Gora igen hosszú múltra visszanéző dél-európai állam, amely jelenlegi 625 ezer fős lakosságával és 13 812 km2 kiterjedésű területével a Balkán-félsziget legkisebb országának számít. (A területileg kisebb és Szerbiától egyoldalúan különvált Koszovó szuverenitását számos ország nem ismeri el.) A Római Birodalom idején illír törzsek lakták, a korai középkorban pedig három fejedelemség osztozott a területén.
Az országot egészen a 15. századig Zetának hívták, és csak e század végétől kezdték Montenegró néven emlegetni a krónikák.
A Velencei Köztársaság több évszázadon át erős kulturális és politikai befolyást gyakorolt az országra,
amely a 16. századtól oszmán megszállás alá került. Az ország legnagyobb részét kitevő és a török hódításig lényegében lakatlan magashegységi régiót a félhold uralma idején népesítették be a büszke és szabadságszerető montenegróiak.
A Dinári-hegység járhatatlan vad hegyeit a török katonaság nem tudta meghódítani, és képtelen volt uralma alá hajtani a hegylakóvá lett crnagoracokat. Ezekben az időkben alakult ki a gyönyörű és színpompás montenegrói népviselet is.
A hegylakók élénk színű ruházata ugyanis egyfajta tiltakozás volt a török megszállók ellen,
akik a tengerparti sávban az uralmuk alá hajtott „rájáknak" (alattvalóknak) megtiltották a színes viselet hordását. A 17. század végi visszafoglaló háborúk után Montenegró a Petrović-Njegoš ház uralma alatt nyerte vissza a függetlenségét.
Az 1876-ban kitört orosz-török háborút lezáró 1878-as berlini kongresszuson az európai nagyhatalmak is elismerték Montenegró önállóságát, amely 1910-től lett királyság. A montenegrói tengerpart feletti fennhatóságot azonban egészen a Kotori-öbölig az Osztrák-Magyar Monarchia szerezte meg.
Az osztrák-magyar haditengerészet cirkálókból és úgynevezett predrednought csatahajókból álló 5. flottájának Kotor ( régen Cattaro) volt az anyakikötője, amely Póla ( ma Pula) és Zára ( ma Zadar) mellett a Monrachia egyik legfontosabb haditengerészeti bázisának számított.
Ennek az időszaknak van egy magyar történelmi vonatkozása is; 1917. május 14-én a késő esti órákban a kotori hadikikötőből futott ki Horthy Miklós sorhajókapitány parancsnoksága alatt az a három gyorscirkálóból álló támadókötelék, amely másnap hajnalban fényes győzelmet aratott az Otrantói-szorost ellenőrző és túlerőben lévő antant flottacsoportosítás felett. Az első vilgáháború után Montenegró az 1918-ban kikiáltott Szerb-Horvát-Szlovén Királyság, a későbbi Jugoszlávia tagállama lett.
Jugoszlávia 1991-ben történt széthullása után az ország még másfél évtizedig a Szerb-Montenegrói Államszövetségben maradt,
de 2006 májusában, az önállóságról megtartott referendum után ismét szuverén állammá vált.
Montenegró 2010-től az Európai Unió hivatalos tagjelöltje, 2017-től pedig az észak-atlanti védelmi szövetség, a NATO teljes jogú tagjának számít.
A önállóság kikiáltása óta eltelt másfél évtizedben az ország rendkívül sokat fejlődött, és a modern idegenforgalmi infrastruktúrának köszönhetően az Adriai-tenger menti turizmus egyik kedvelt, igen dinamikusan fejlődő szereplőjévé vált.
Montenegró területének legnagyobb része hegyvidék. A legmagasabb montenegrói hegycsúcs, a 2534 méterre nyúló Zla kolata délen, az Albán Alpokban található közvetlenül az albán - montenegrói határon.
Az ország északi részén fekvő Durmitor Nemzeti Park területén pedig a Dinári-hegység legmagasabb csúcsai nyúlnak az ég felé, köztük a 2523 méter magas Bobotov Kuk, de a hóhatárt meghaladó 2000 méternél magasabb csúcsok sem számítanak ritkának itt, sem pedig a festői szépségű Piva Természetvédelmi Területen.
A Durmitor azonban nemcsak a magas hegyeiről híres, hanem Európa legmélyebb folyókanyonjáról, az 1300 méter mély Taráról, a vadvízi evezősök népszerű terepéről is. (A Tara-kanyonnál csak egyetlen mélyebb szurdokvölgy ismert a Földön, az észak-amerikai Grand-kanyon.)
Az átlagosan 1700 méter magas hegyvonulatot a szubalpin éghajlat jellemzi.
Mivel az ország kis területű, egészen különleges élményt jelent a forró, pálmafákkal és délszaki növényzettel borított mediterrán tengerparti sávból egy-két órás autós kirándulással eljutni a havasi rétek, és a még nyáron is hómezőkkel tarkított égbenyúló hegycsúcsok hűvös birodalmába.
A tengerparti sávhoz közelebb fekvő Piva az összes népszerű adriai nyaralóhelyről, Herceg Noviból, Budvából, vagy Kotorból viszonylag egyszerűen elérhető.
A hegyvidéki kirándulás egyaránt megejthető saját gépkocsival, vagy pedig helyben befizetett fakultatív programként. A saját személygépkocsival érkező turisták számára is sokkal jobban ajánlott azonban, ha egy tapasztalt montenegrói sofőr vezette kisbusszal vágnak neki a vadregényes felfedezőútnak.
A rendkívül keskeny, hajtűkanyarokkal tűzdelt és beláthatatlanul mély szakadékokkal övezett hegyi szerpentineken való közlekedés ugyanis nem éppen a városi forgalomhoz szokott úrvezetőknek való kaland.
A rutinos montenegrói hivatásos hegyi sofőrök kezében sokkal nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat, miközben gondtalanul gyönyörködhetünk a vad, karsztos hegyek káprázatos látványában. A Piva Természetvédelmi Terület egyik fő atrakciója a 80 -100 méter átlagmélységű, de helyenként akár a 200 méteres vízmélységet is elérő kristálytiszta, és festői hegyek között kanyargó mélykék Piva-tó.
A tó kitűnő vízminőségére jellemző, hogy akár ihatunk is belőle.
A Piva, noha nem látszik rajta, de valójában mesterséges tó, amelyet egy 1970-ben épített 200 méter magas duzasztógáttal hoztak létre. ( Ez egyébként Európa legmagasabb duzzasztógátja.) A Piva-tó kanyonja 900 méter mély, amelyet mindkét oldalról hatalmas hegyek öveznek. A tó felfedezéséhez érdemes a helyi hajósok szolgáltatásait igénybe venni, akik kis, de kényelmes csónakjaikkal körbevezetnek bennünket a gyönyörű tavon.
Akik komolyabb kalandra vágynak, azok egy ideiglenes kikötést követően felmászhatnak a sziklás tópart fölé magasodó hatalmas barlanghoz is. A tó fölé emelekdő fennsíkról csodálatos panoráma nyílik a környező havas hegycsúcsokra, és a mélyben kanyargó kobaltkék vizű szurdokra.
A lankás havasi réteket különleges szubalpin növényzet, hidegtűrő törpefenyők, cserjék és pompás színű havasi virágok ékesítik.
A „fekete hegyek országának" számos látványossága közül kétség kívül az Adriai-tenger montenegrói partszakasza rendelkezik az egyik legnagyobb vonzerővel. A tengerpartot csaknem végig magas hegyek övezik, amelyek meredeken ereszkednek alá a kék és a türkiz megannyi színárnyalatában játszó Adria víztömegébe. A parti síkság keskeny, amely sziklás falakkal és festői öblökkel tagolt.
A valamivel több mint 293 kilométer hosszú montengrói partvidék csak kevés szigettel rendelkezik, ezért a hasonlóságok ellenére is más látványt nyújt, mint az Adria szigettenger jellegű horvátországi partszakasza.
Az Adriai-tenger a montenegrói partok előtt éri el a legnagyobb mélységét, 1235 méteres vízmélységgel. Noha a kelet-adriai parvidékhez hasonlóan a montenegrói partszakasz is legnagyobb részt sziklás, de érdemes tudni, hogy mindezek ellenére Montenegró büszkélkedhet a leghosszabb, 13 kilométeres egybefüggő finom homokos stranddal.
A tengerparti turizmus fellegvárai a Kotori-öböl bejáratánál fekvő Herceg Novi, továbbá a szárazföldbe 30 kilométer hosszan benyúló fjordszerű öböl névadója Kotor, amelynek festői óvárosa a UNESCO világörökség része, valamint az öböl nyugati oldalán fekvő Tivat, ami a nemrég kiépített, és Monetengró Monte Carlójaként is emlegetett luxus jachtkikötőnek, Porto Monetengrónak valamint saját repülőterének köszönhetően vált különösen népszerű nyaralóhellyé.
A montenegrói tengerpart legfelkapottabb üdülőközpontja kétség kívül Budva, amely a tengerbe benyúló félszigeten álló hamisítatlanul olaszos hangulatú óvárosával, valamint a Riviérára emlékeztető modern luxusszállodáival jelenleg a legnépszerűbb montenegrói nyaralóvárosnak számít.
Azoknak, akik a nyüzsgés helyett jobban vonzódnak a vadregényes tengerpart mediterrán nyugalmához, kitűnő célpont lehet a tengerből kiemelkedő meredek sziklafalak övezte öböl mentén fekvő festői Petrovac.
Főleg a kisgyermekes családok számára jelenthet különös vonzerőt az albán határ közvetlen közelében fekvő és az elmúlt években erőteljesen fejlesztett Ulcinj, ami a hosszan elnyúló, rendkívül finom homokkal borított strandjának köszönhetően számít egyre népszerűbb célpontnak.
A tenger májustól szeptember végéig kellemesen melegnek számít,
a július végi hőmérsékleti maximum idején akár a 26 -28 Celsius fokot is elérheti a felszíni vízhőmérséklet.
A tengerparti sáv mediterrán éghajlatú, amit a számunkra egzotikus növényzet is jól bizonyít. Datolya és legyezőpálmák, olajfák, ciprusok, cédrusok, óriási fikuszok, agávék, fa méretű színpompás leanderek, és más örökzöldek övezik a partvidéket.
A meleg éghajlatnak köszönhetően beérik itt a narancs és a citrom, a füge valamint a gránátalma pedig közönségesnek számít. A kitűnő adottságoknak köszönhetően igen erőteljesen fejlődik a jacht és a vitorlás-, valamint a búvárturizmus is.
A búvárkodás szerelmeseinek a kristálytiszta víz, a sziklás zátonyok színpompás élővilága, továbbá a montengrói partoknál fellelhető nagyszámú hajóroncs jelenthet izgalmas merülési programokat.
Az Orjen-hegy lábánál és a Kotori-öböl bejáratánál fekvő Herceg Novi az észak-montenegrói tengerpart riviérája, európai hírű nyaralóhely. A települést I. Tvrtko bosnyák király alapította 1382-ben, és ő nevezte el új (novi) városnak. A városalapító emlékét a tengerparti sétányon felállított hatalmas királyszobor őrzi.
Herceg Novi egyik fő attrakciója az öt kilométer hosszú Pet Danica sétány, amely az óvárostól egészen a Herceg Novival határos Igalóig kíséri a tengerpartot.
A strandokkal és délszaki növényzettel övezett sétányon egymást érik az éttermek, a kávézók és a teraszok, amelyekről pompás kilátás nyílik az északi városrészre, valamint a Kotori-öböl bejáratára. A sétányról a történelmi óvárosba a Pet Danica fölé magasodó 16. századi erőd melletti lépcsősoron juthatunk be.
Az óváros központja a Fő-tér, itt áll a híres, erődszerű óratorony, a Sat Kula. Egykori török dzsámi helyén emelték 1856-ban a Szent arkangyalok-templomát, ahol a város féltett ereklyéjét, a török hódoltság alóli felszabadulás emlékére festett Szűz Mária portrét őrzik. Az óváros sikátorai hamisítatlan mediterrán hangulatot árasztanak.
Herceg Noviban számos szálláslehetőség közül lehet válogatni, a luxusigényektől kezdve a kisebb pénzű átlagturista számára is megfizethető szálláshelyekig bezárólag.
Nem véletlen, hogy a Herceg Noviba érkező magyar utazók egyik különösen kedvelt célpontja a saját tengerparti stranddal rendelkező négycsillagos Sun Resort szállodakomplexum, amely a magyar Hunguest Hotel szállodalánc tulajdonában áll, ezért itt a személyzet egy része is magyarul beszél.
Közveltelnül a szálloda szomszédságában áll a világhírű bosnyák származású Nobel-díjas író, Ivo Andrić villája, ahol a „Híd a Drinán" szerzője több évet töltött el, és ami ma emlékmúzeumként funkcionál.
Herceg Novi különösen alkalmas a tágabb környék felfedezését célzó csillagtúrák központjának,
ahonnan Kotor és Budva is jól megközelíthető. A környék legfőbb természeti és kulturális látványossága természetesen maga az öböl.
A „Boka kotorska" vagy a „Bocche di Cattaro" kanyonja eredetileg egy folyóvölgy volt, amit nagyjából 10 ezer éve öntött el a tenger.
Ez az adriai tengermellék leghosszabb öble,
amelynek legkeskenyebb része mindössze 300 méter széles, a legnagyobb szélességénél viszont már hét kilométerre tágul ki. Az öböl legmélyebb pontja 60 méter, az átlagmélysége pedig 27 méter körüli.
A magas hegyekkel övezett mélykéken kanyargó öböl varázslatos látvány. Az öböl belsejében két apró sziget fekszik szorosan egymás mellett, a Gospa od Skrpelja, vagyis a Szirti Madonna szigete, amelyen egy ősi templom áll, valamint a Szent György-sziget, amit bencés szerzeteskolónia lakja.
A Kotor városa fölé magasodó Lovcen hegység csakem 1400 méter magas kilátópontjáról fenséges panoráma nyílik az öbölre, valamint nyugati irányban az Adriai-tenger nyílt, valószínűtlenül kék víztömegére.
Montenegró legnagyobb adriai települése Budva, az ország egyik legfontosabb turisztikai metropolisza. A nagyjából 19 ezer lakossal rendelkező város lélekszáma nyáron, a turisztikai szezon idején a nyaralókkal együtt meghaladja a százezer főt. A hegyekkel övezett hosszan elnyúló öböl metén fekvő település magja, az óváros, egy kicsiny félszigeten fekszik, amit a középkori városfal ölel körül.
A város rendkívül hosszú múltra tekint vissza, a legenda szerint Ageron föníciai király fia, Cadmus alapította. Még ha ennek vitatható is a valóságalapja, az viszont bizonyos, hogy az ókorban görög telepesek voltak Budva első lakói. Budva több mint 300 évig a Velencei Köztársaság fennhatósága alá tartozott, az erős olasz hatás pedig mind a mai napig érezhető a városon.
A műemléki városmagot – amely túlélte a történelem viszontagságait – az 1979-es nagy földrengés idején komoly károk érték, és csaknem egy évtizedet vett igénybe, amíg sikerült helyreállítani az óváros eredeti pompáját. Az antik városmag legősibb épülete a 7. században emelt Szent János templom, amit később részben gótikus, részben pedig reneszánsz stílusban építettek át.
Hasonlóan ősi építménynek számít a 840-ben létesített Szent Mária bencés apátsági monostor is, ami ma komolyzenei koncerteknek és képzőművészeti kiállításoknak ad otthont.
Az óváros fényesre koptatott kövezetű sikátorain sétálgatva a zsalus ablakok, a keskeny utcák, a leanderek és a száradó ruhák látványa Dél-Olaszországot juttahatják a látogató eszébe. A lakóépületek között egy-egy barokk sítlusú velencei palota is megbújik. A házak földszintjén mindenütt apró ajándékboltok, fagylaltozók és kávézók várják a látogatókat, néhány egészen kiváló étterem társaságában.
A várost körülvevő hegyoldalakat mindenhol modern szállodák ékesítik. Budva az elmúlt két évtized fejlesztéseinek köszönhetően európai színvonalú nyarlóvárossá vált. Budva egyik legfőbb vonzerejét a 35 strand jelenti, amelyek közül nyolc rendelkezik a legmagasabb minőséget jelentő Kék zászló minősítéssel. Külön látványosság az óváros közelében fekvő marina, a jachtkikötő, amit éttermek és teraszok öveznek.
Az étteremi kínálatban természetesen a „frutti di mare" a tengeri étkek viszik a prímet, a feketekagylótól és az osztrigától kezdve, a különféle módon elkészített és ízesített halakon át a polipsalátáig és a kardhal steakig bezárólag. A Budvától délre fekvő varázslatos apró félszigetet, Sveti Stefant még a jugoszláv időkben, az 1960-as években alakították át szállodakomplexummá.
Az egykori apró halászfaluból kialakított zárt luxusüdülőben olyen hírességek is megfordultak, mint Gina Lollobrigida, Jacquline Kennedy, vagy legutóbb a világhírű szerb teniszlegenda, Novak Djokovic, aki itt tartotta meg az esküvőjét.
A montenegrói tengerpart egyik legkülönlegesebb szakasza az a valamivel több, mint 13 kilométer hosszú homokos strand, ami az albán határral szomszédos Ulcnij előtt húzódik. Ulcinj históriája is több, mint érdekes.
1572-ben II. Szelim oszmán szultán algíri kalózokat telepített le itt. Az arab kalózok közel másfél évszázadon át tartották rettegésben a dalmát és az itáliai partvidéket.
Rendszeresen rátámadtak a velencei fűszergályákra, és végigfosztogatták az adriai parti településeket. A kalózuralom idején, a 17. században Ulcinjban működött a legnagyobb rabszolgapiac. A kalózok dúlása csak a török hódoltság megszűnésével ért véget,
de a város lakossága egészen a 20. századig megőrizte sajátos etnikai összetételét,
amelyben berber, arab, sőt, még fekete-afrikai őslakosok is voltak, az egykori kalózvilág emlékeként.
Ulcnijt az elmúlt években kezdték el intenzíven fejleszteni, amire kiváló példa a hosszú, finomhomokos saját stranddal rendelkező Azul Beach Resort.
A mediterrán ligetben, pálmafák, háznagyságú leanderek és örökzöldek között álló minden komforttal felszerelt apartmanok tökéletesen beleillenek a környezetbe.
Kisegyermekes családoknak különösen ideális lehet a hosszú, enyhén lejtő homokos plázs, a saját úszómedencével és parkkal rendelkező apartmanházak, valamint a montenegrói konyhaművészet összes remekét felsorakoztató étterem.
A kis ország természeti látnivalói korántsem merülnek ki az alpesi jellegű magashegységekkel és a mediterrán tengerparttal. A Balkán-félsziget legnagyobb tava, a 368 - 540 négyzetkilométer közti kiterjedésű Shkodrai-tó mintegy 60 százaléka Montenegróhoz tartozik.
(Nagyjából a tó középvonalában húzódik az albán-montenegrói határ, így a tó déli része már albán felségterületnek számít.) A montenegrói szakaszt északról a Dinári-hegység karsztvidéke, délről pedig az Albán Alpok bércei határolják.
A tóvidék északkeleti része Montenegró egyetlen nagyobb, összefüggő sík területe, ami a messzeföldön híres montenegrói szőlőművelés és borkultúra hazája is egyben. A kisebb-nagyobb szigetekkel, valamint jelentős nyíltvízi felülettel is rendelkező tó átlagos mélysége 5-6 méter körüli, a legmélyebb pontja eléri a 60 métert. A Shkodrai-tó a Balatonnál rövidebb ugyan (48 km), viszont az átlag 14 kilométeres szélessége miatt kiterjedt vízfelületnek látszik.
A tó egész területe nemzeti park amely szigorú természetvédelem alatt áll, páratlan állat és növényvilágának köszönhetően. A Shkodra elsősorban a vadvízi madárvilága miatt számít különlegesnek. Közel 270 különféle madárfaj hazája a tó, köztük Európa egyik utolsó borzas pelikán közösségének.
Ehhez hasonlóan gazdag a Shkodrai-tó halfaunája is, mintegy hetven halfajjal.
Külön érdekesség, hogy a tóban nem élnek ragadozó halak.
1987-ben egy, a tudomány számára mindaddig ismeretlen endemikus békafajt is felfedeztek itt; az albán béka ( Rana shqiperica ) sehol másutt nem fordul elő. A vadvízi élővilág iránt érdeklődők, valamint a természetfotósok számára a Shkodrai-tó igazi paradicsomnak számít.
Rendszeresen szerveznek hajókirándulásokat,
amelyekkel a tóvidék háborítatlan részei is elérhetők.
A hajókirándulások kiindulópontja Virpazar, ahol a kikötő melletti éttermekben a tavi halakból készített montenegrói specialitásokat is megízlelhetjük. A kiterjedt nádasok és tündérrózsa-mezők a szigetekkel és a távolban felmagasodó hegyek panorámájával együtt meseszép látványt nyújtanak.
A kis csónakokkal a helyi túravezetők a tó olyan elszeparált területeire is elkaluzolnak, amelyek máshogyan egyszerűen megközelíthetetlenek az utazók számára. A tó vízutánpótlását legnagyobb részt a Morača folyó szolgáltatja.
Páratlan természeti értékei miatt a Shkodrai-tavat 1995-ben felvették a Rámszari egyezmény nemzetközi vadvízi élőhelyek listájára.
Az ország méretei miatt mindezek a látnivalók akár egyetlen hétig tartó nyaraláson is meglátogathatóak.
A barátságos és vendégszerető montenegróiak pedig jó szívvel és őszintén mondják minden, a hazájukat meglátogató utzónak; hogy „Dobro dosli", vagyis jó pihenést!
(A cikk megírását a Montenegrói Turisztikai Hivatal és a Trip & Travel Ltd. támogatta.)