Bár az egész folyamat elsőre talán kissé homályosnak tűnik, de ezeknek az „ökológiailag egyedülálló" növényeknek ugyanúgy szükségük van az emberi védelemre, mint bármely más veszélyeztetett szervezetnek; és
a tudomány még mindig talál olyan példákat ezekre a húsevőkre, amelyeket korábban nem is vett észre.
A PhytoKeys tudományos szaklapban publikált, legújabb ilyen felfedezés során a tudósok egy korábban ismeretlen húsevő növényfaj azonosításáról számoltak be, amelyet az indonéziai Észak-Kalimantan tartomány Borneó szigetén találtak. Az újonnan elnevezett faj, a Nepenthes pudica, egyfajta kancsóka, ám a botanikusok által korábban nem ismert módon fogyasztja el a zsákmányát.
Találtunk egy kancsókát, amely jelentősen különbözik az összes többi ismert fajtól
– mondta Martin Dančák, a csehországi Olomouci Palacký Egyetem botanikusa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – A N. pudica-t az különbözteti meg húsevő társaitól, hogy hol és hogyan rakja ki kancsó alakú csapdáját a gyanútlan áldozatainak.
Ezek a növények általában a föld felett csalják csapdába gyanútlan áldozatukat, akár a talaj felszínén, akár a fákon, ahol a kancsóka csúszós belső felülete megnehezíti a betévedő rovarok számára, hogy újra kimásszanak onnan. Miután az üreg alján csapdába estek, az áldozatok megfulladnak és feloldódnak az emésztőnedvekben.
A N. pudica azonban némileg megváltoztatta a húsevő növények korábban ismert metodikáját. Egy 2012-es észak-kalimantáni terepexpedíció során a kutatók olyan Nepenthes növényekre figyeltek fel, amelyeken
furcsa módon nem volt kancsóka, de megfigyeltek a „talajból kiálló deformált kancsókát" is.
A későbbi vizsgálatok – a talajt borító moharéteg felhúzásával – számos, a föld alatti talajban rejtőző kancsókát tártak fel, amelyek a földbe nőtt hajtásokról hullanak le, mintha kifejezetten a szennyeződésben, nem pedig annak tetején lakó poloskákat célozták volna meg.
Ez a faj a föld alá helyezi a legfeljebb 11 centiméter hosszú kancsókáit, amik üregekben vagy közvetlenül a talajban keletkeznek, majd befogják a föld alatt élő állatokat, általában hangyákat, atkákat és bogarakat
– mutatott rá Dančák. – Míg a különböző nemzetségekhez tartozó más húsevő növényekről ismert, hogy csapdákat helyeznek el a föld alatt, ez az első alkalom, hogy egy csapdával rendelkező fajról ugyanezt találták.
A csapat összesen tizenhét, ilyen N. pudica -t talált és vizsgált meg, amelyek közül a legtöbb mutatta a zsákmány megemésztésének jeleit. A szakemberek feltételezése szerint a földalatti üregekben stabilabbak a környezeti feltételek, beleértve a páratartalmat, és feltehetően több a potenciális zsákmány a száraz időszakokban.