A Bowen-betegség olyan bőrbetegség, amely vörös, pikkelyes foltok kialakulását okozza a bőrön, az epidermisz legkülső rétegeit érintő bőrsejt-változások miatt. A bőrgyógyászok úgy vélik, ez az elváltozás lehet a laphámsejtes bőrrák egyik korai formája is, bár a Bowen-kór csak az esetek negyedében alakul daganattá. Ez a betegség megjelenésében nagyon hasonló lehet, mint a napfény okozta keratózis. Ez utóbbi általában kisebb méretű foltokat okoz, a Bowen-kór viszont olyan, kevésbé látható helyeken is megjelenhet, mint a külső nemi tájék és a végbél környéke.
- A Bowen-kór okozta léziók tipikusan száraz, plakkos megjelenésűek, hajlamosak viszketni, érzékennyé válni és esetleg vérezni is. Ugyanakkor a diagnózis felállítása nem minden esetben könnyű, hiszen a tünetek hasonlíthatnak ekcémára, pikkelysömörre, gombás bőrbetegségre is. A betegség az esetek egy részében rákmegelőző állapotként is jelentkezhet, a már előrehaladottabb stádiumra utalhat, ha a plakk megkeményedik, ha nagyon érzékennyé és vérzékennyé, vagy csomóssá válik a megjelenése. Éppen ezért az ilyen tüneteknél mihamarabb orvoshoz kell fordulni – hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza.
Bár a Bowen-kór kialakulásának pontos oka nem ismert, számos rizikófaktort már sikerült beazonosítani. Ezek az alábbiak:
• Idősödés (60 év feletti életkorban gyakrabban alakul ki).
• Erős és tartós napfényterhelés (különösen világos bőr esetén).
• Tartós arzén expozíció.
• HPV-vírus jelenléte.
• Betegség vagy gyógyszerelés miatt legyengült immunrendszer.
- A kezelés meghatározásánál számot tényezőt figyelembe kell vennünk, mint például az életkor, az általános egészségi állapot, illetve a tünetek megjelenési helye. Minden kezelésnek vannak előnyei és bizonyos kockázatai, természetesen ezeket is mérlegelnünk kell. Mivel a gyógyszeres kezelésre ez esetben nincs lehetőség, az elváltozás sebészi eltávolítással, illetve helyi besugárzással rendszerint gyógyítható. Ha a műtét utáni szövettani vizsgálat valódi karcinómát igazol, a gyógyítást további műtéttel és sugárkezeléssel, terápiás protokollok szerint kell folytatni. Természetesen bármilyen diagnózis és kezelés esetén, mind a betegség kialakulásában, mind a kiújulás megelőzésében döntő szerepe lehet a fényvédelemnek, amely egyaránt vonatkozik a természetes napfényre és a szoláriumra. A legfontosabb pedig, hogy a páciensek minden olyan tünettel forduljanak bőrgyógyászhoz, amely újnak tűnik, vagy amely változást mutat a korábbi állapotokhoz képest.
(Forrás: Anyajegyszűrő Központ (www.anyajegyszurokozpont.hu))