A császár, aki alig két hétig ült a francia trónon

Sasfiók, II. Napóleon
A bujkáló bonapartisták nem egyszer titkon csatlakozásra szólították fel, hogy velük együtt foglalja vissza a francia trónt és állítsa vissza a napóleoni dicsfényt, ő ezt egészen egyszerű határozottsággal elutasította
Vágólapra másolva!
Százkilencven éve, 1832. július 22-én halt meg II. Napóleon, Bonaparte Napóleon francia császár és Mária Lujza osztrák hercegnő gyermeke, „a Sasfiók", aki négyévesen, alig két hétig ült a francia császári trónon.
Vágólapra másolva!

A politikától megpróbálták távol tartani

Napóleon Francois Joseph Charles Bonaparte (az osztrák udvarban természetesen nevének német megfelelőit használták) 1811. március 20-án született, és már világra jövetelének pillanatában megillette az apja által kreált „Róma királya és Franciaország császári hercege" cím, háromévesen Párma hercege is lett. A francia császárság néhány héttel később, 1814 áprilisában összeomlott, és bár

Napóleon fia javára mondott le a hatalomról, a trónra két évtized után ismét a bosszút lihegő Bourbon-dinasztia került, királlyá a forradalom alatt kivégzett XVI. Lajos öccsét koronázták XVIII. Lajos néven.

Napóleon a HMS Bellerophon korvett fedélzetén, a császár egyik szimbólumává lett híres kalapjában Forrás: Wkimedia Commons

Az Elba szigetére száműzött Napóleonnak 1815-ben száz napra sikerült visszatérnie, de a waterlooi csatában végső vereséget szenvedett. A császár újfent fia javára mondott le, akit a francia képviselőház uralkodónak ismert el, de az európai nagyhatalmak bevonulása két hét után véget vetett a négyéves fiú regnálásának.

A kis Napóleon Bécsbe került, gyakorlatilag fogságba, ahol a Habsburg-család, de még saját édesanyja is hűvösen kezelte.

Mindazonáltal kiváló nevelésben részesült, a francia mellett folyékonyan beszélt németül és olaszul, de a latinnal és az ógörög nyelvvel sem voltak nehézségei. 1818-ban addigi címei helyett Reichstadt hercege lett, a politikától azonban távol tartották.

Mindig kívülállónak érezte magát az udvarban

Bécsben szoros barátságot kötött a nála hat évvel idősebb Zsófia főhercegnővel, Ferenc Károly főherceg bajor feleségével, aki szintén kívülállónak érezte magát az udvarban. A két fiatal Bad Ischlben is gyakran találkozott, ahol II. Napóleont tüdőbetegsége, Zsófiát gyermektelensége miatt kezelték. Gyakran jelentek meg együtt bálokon és koncerteken, így - talán nem is alaptalanul - az a hír járta, hogy kettejük között nem csak barátság van.

apoléon François Joseph Charles Bonaparte, francia császári herceg, I. Napóleon francia császár egyetlen törvényes fia, I. Ferenc osztrák császár unokája. 1814-ig a Francia Császárság trónörököse, 1815-ben II. Napóleon néven rövid ideig a franciák második császára, 1815-től Reichstadt hercege, 1814–1818 között Párma címzetes hercege (principe di Parma) Forrás: Wikimedia Commons/Moritz Michael Daffinger

A pletyka szerint a Sasfiók volt Zsófia első két fiának, a későbbi Ferenc József császárnak és Miksa főhercegnek, a balsorsú mexikói császárnak az apja.

Az mindenesetre tény, hogy a két főherceg közül egyik sem hordozta a Habsburg-családra olyannyira jellemző külső jegyeket, így például a teltebb alsóajkat.

A halála körül még mindig rengeteg a rejtély

II. Napóleon alig 21 évesen, 1832. július 22-én tuberkulózisban halt meg Bécsben. A mai napig sokan vélik úgy, hogy az udvar elősegítette az egyébként is beteges herceg korai halálát, mert tivornyázó, a gyertyát két végéről égető életmódra „tanították". Megint mások

úgy vélik, Metternich kancellár mérgeztette meg ólommal vagy arzénnal.

A bujkáló bonapartisták nem egyszer titkon csatlakozásra szólították fel, hogy velük együtt foglalja vissza a francia trónt és állítsa vissza a napóleoni dicsfényt, ő ezt egészen egyszerű határozottsággal elutasította Forrás: Wikimedia Commons/Leopold Bucher

A császári városban temették el, de Hitler 1940-ben úgymond „ajándékként" Párizsba szállíttatta hamvait, ahol az Invalidusok templomában apja mellé került (később áthelyezték az altemplomba). Hitler azonban nem volt tisztában a Habsburgok bonyolult temetési rendjével, így azt sem tudta, hogy II. Napóleon szíve és belső szervei külön lettek eltemetve:

a szív a St. Augustin templom hercegi kriptájában, szervei pedig a Stephansdom hercegi kriptájában találhatók.

A tragikus sorsú reichstadti hercegről Edmond Rostand írt drámát, ennek címéből ered a Sasfiók név.

(MTVA Sajtóarchívum)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!