A Social Forces tudományos szaklapban publikált tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy az ilyen negyedekben több „szem van az utcán", mivel az embereknek kutyáikat sétáltatniuk kell, és ez a fokozott ellenőrzés elriaszthatja a bűnözést.
A kutyájukat sétáltató emberek lényegében a környékükön járőröznek
– mondta Nicolo Pinchak, a tanulmány vezető szerzője és az Ohio Állami Egyetem szociológiából doktorandusza a ZME Science online tudományos portálnak. – Látják, ha a dolgok nem stimmelnek, és ha gyanús kívülállók vannak a környéken; ez bűnelrettentő eszköz lehet.
Hozzátette: nyugodtan kijelenthetjük, hogy intuitív módon mindannyian megértjük, hogy a szorosabbra fűzött viszonyban élő közösségek, amelyekben az egyének magas szintű bizalmat tudnak fektetni társaikba és együttműködnek a környék megfigyelésén, kevésbé válnak hívogató célpontokká a bűnözésnek.
Korábbi kutatások azt is kimutatták, hogy a felebarátokban való bizalom fontos szerepet játszik a bűnözés visszaszorításában, mivel szükség esetén kölcsönös támogatást és a közösség számára előnyös „kollektív hatékonyság" érzését biztosítja.
Ennek ellenére a kutatók nem rendelkeztek megbízható méréssel arra vonatkozóan, hogy a lakosok pontosan hogyan tudják biztosítani a környékük felügyeletét. A csapat ennek számszerűsítésére törekedett, és a kutyasétáltatást az ilyen viselkedés valószínű helyettesítőjeként azonosította.
A tanulmányhoz 2014 és 2016 között rögzített bűnözési statisztikákat vizsgáltak 595 népszámlálási blokkcsoportban Columbus területén. Mindegyik ilyen blokk nagyjából egy szomszédságnak felel meg.
A kutyasétáltatásra vonatkozó adatokat egy marketingcégtől szerezték be, amelynek felmérései során megkérdezték a környék lakóit, van-e kutya a háztartásukban.
Végül az emberek környezetükben tanúsított bizalom általános szintjére vonatkozó adatokat az Adolescent Health and Development in Context tanulmányból nyerték; ennek a részeként a lakosokat arra kérték, hogy értékeljék, mennyire értenek egyet azzal az állítással, hogy „az utcán élőkben megbízhatunk a környékükön".
Az eredmények megerősítették, hogy a nagy bizalommal jellemezhető negyedekben összességében alacsonyabb volt az emberölések, rablások és súlyos testi sértések száma, mint azokhoz a területekhez, ahol alacsony a bizalom.
De még ezeken a nagy bizalommal teli területeken is tovább csökkent a bűnözés ott, ahol sok kutyát tartottak. És ez leginkább a kutyasétáltatásra vezethető vissza.
A bizalom nem segíti annyira a városrészeket, ha nincsenek emberek az utcákon, akik észreveszik, mi történik: de ezt teszik a kutyasétáltatók
– mutatott rá Pinchak. – Amikor az emberek sétáltatják a kutyájukat, beszélgetnek, megsimogatják egymás házikedvenceit; néha tudják a kutya nevét, még ha a gazdáét nem is. Ők észreveszik a lehetséges problémákat.
A tanulmány kimutatta, hogy a kutyasétáltatás és a közösségi bizalom igen hatékonyan csökkenti a bűncselekmények előfordulását, de a közösségben lévő kutyák száma is hozzájárult a vagyon elleni bűncselekmények, például a betörések előfordulásának csökkentéséhez, függetlenül a közösség bizalmának szintjétől.