Most a kutatók egy 41 korábbi tanulmány új metaanalízisét végezték el, amely azt sugallja, hogy a D-vitamin-kiegészítők szedése enyhítheti a depressziós tüneteket azoknál az embereknél, akiknél már depresszióval diagnosztizáltak.
Ez pedig egy sor lehetséges alternatív kezelési lehetőséget nyithat meg.
A kalcium- és foszfátszint szabályozásán túlmenően a szakemberek úgy gondolják, hogy a D-vitamin hozzájárul a központi idegrendszer különböző funkcióinak szabályozásához – és a korábbi állatokon végzett kutatások azt is muttaják, hogy akár az agy kémiai egyensúlyának szabályozásában is szerepet játszhat. Így adhat magyarázatot a D-vitamin és a mentális egészség közötti összefüggésre.
Ezek az eredmények új, magas szintű klinikai vizsgálatokat fognak ösztönözni a depresszióban szenvedő betegekel kapcsolatban, hogy jobban megvilágítsák a D-vitamin-kiegészítés lehetséges szerepét a kezelésben
– mondta Tuomas Mikola, a Kelet-Finnországi Doktori Egyetem kutatója a ScienceAlert online tudományos portálnak.
Az új metaanalízis 41 tanulmány összesen 53 235 résztvevőjére terjedt ki, beleértve a depresszióban szenvedőket és a depresszióval nem küzdőket, a D-vitamin-kiegészítőket és a placebót szedőket, valamint a különféle fizikai állapotú személyeket. Míg az alkalmazott adagok eltérőek voltak, a tipikus D-vitamin-kiegészítés napi 50-100 mikrogrammot tett ki.
Kiderült, hogy a depresszióban szenvedő résztvevőknél a D-vitamin-kiegészítők hatékonyabbnak bizonyultak a depressziós tünetek enyhítésében, mint a placebók.
A kutatók szerint a D-vitamin-kiegészítők rövidebb sorozatokban (12 hét alatt) a leghatékonyabbak.
Eredményeink arra utalnak, hogy a D-vitamin-kiegészítés jótékony hatással van mind a súlyos depressziós betegségben szenvedőkre, mind az enyhébb, klinikailag jelentős depressziós tünetekkel küzdőkre
– írták a kutatók a Critical Reviews in Food Science and Nutrition című folyóiratban publikált tanulmányukban.
Mivel a depressziót a fogyatékosság vezető okának tartják világszerte – amely évente több mint 280 millió embert érint –, és
az antidepresszánsok nem mindenkinél hatásosak, sürgősen további kezelési lehetőségeket kell feltárni.
A tudósok hozzáteszik: az eddig rendelkezésünkre álló adatok nem elegendőek annak bizonyítására, hogy az alacsony D-vitamin szint depressziót okoz, vagy hogy a kiegészítők hatékony kezelést jelentenek.