A részegként viselkedő fiatal nőstényt teherautóval mentették ki egy erdőből és vitték állatorvoshoz. A mentőakcióról közzétett videón is látható, amint az erőtlennek tűnő állat dülöngél a furgon platóján.
A hatóságok szerint a kismedve túl sok úgynevezett kergemézet, törökül deli bal-t fogyaszthatott, vagyis
rododendronok virágporából készült mézet, amely hallucinogén hatású lehet, sőt nagy mennyiségben akár szédüléssel, ájulással járó szívritmuszavart is okozhat.
A medvebocs jó állapotban került állatorvoshoz, és a "detoxikálás" után, várhatóan néhány napon belül visszakerülhet a vadonba - közölték a hatóságok.
A török mezőgazdasági minisztérium felhívásban kérte a lakosságot, hogy adjon nevet a "kerge medvének".
Néhány éve török orvosok az Európai Kardiológusok Társaságának egy londoni tanácskozásán arra figyelmeztettek, hogy
akár emberek is mérgezést kaphatnak a rododendronméz túlzott fogyasztásától.
Törökországban nem sokkal korábban két pácienst kezeltek a "kergemézmérgezés" nevű szokatlan betegséggel: apa és fia szívpanaszokkal fordult orvoshoz, miután a Fekete-tenger vidékéről származó mézet fogyasztottak. A férfiak hánytak és szédültek, és az EKG veszélyes szívritmuszavart mutatott ki náluk. Néhány nappal később gyógyultan távozhattak a kórházból.
Ugyan igen ritkán fordul elő, a szakorvosok szerint mégis fontos, hogy az emberek ismerjék a kockázatokat. A mézmérgezést a két rododendronfaj, a pontuszi havasszépe és a sárga havasszépe nektárjának egy összetevője, a grajanotoxin okozza. Az emberi szervezetbe jutva ez a méreganyag megzavarja a kémiai folyamatokat, ez esetben a szív működését.