Az eredmények annyira meggyőzőek voltak, amikor a gyomor és bélrendszert érintő ráktípusok kockázatának csökkentéséről volt szó, hogy a kutatók most meg akarják ismételni őket. Így akarnak biztosak lenni abban, hogy nem hagytak figyelmen kívül semmilyen fontos tényezőt.
Azt találtuk, hogy a rezisztens keményítő több mint 60 százalékkal csökkenti a rákos megbetegedések egy sorát. A hatás a bélrendszer felső részén volt a legszembetűnőbb"
- mondja John Mathers, az angliai Newcastle Egyetem vezető kutatója és táplálkozástudományi szakértője. A felső tápcsatornát érintő rákos megbetegedések közé tartoznak a nyelőcső-, a gyomor- és a hasnyálmirigyrák.
"Az eredmények izgalmasak, de a felső tápcsatornában mutatkozó védőhatás nagysága váratlan volt, ezért további kutatásokra van szükség az eredmények megismétléséhez" - teszi hozzá az egyik kutató, Tim Bishop, a Leedsi Egyetem genetikai epidemiológusa.
A rezisztens keményítő olyan keményítőtípus, amely áthalad a vékonybélen, majd a vastagbélben erjed, ahol táplálja a hasznos bélbaktériumokat.
Rostszerű kiegészítőként vásárolható, és természetes módon számos élelmiszerben megtalálható, többek között az enyhén zöld banánban, a zabban, a főtt és lehűtött tésztában és rizsben, a borsóban, babban.
A kettős vak vizsgálatot 1999 és 2005 között végezték 918, Lynch-szindrómában szenvedő személy bevonásával. A Lynch-szindróma az egyik leggyakoribb genetikai hajlam a rák kialakulására, becslések szerint 300 emberből egy hordozza a hozzá kapcsolódó gént. Azoknál, akik a Lynch-szindróma génjeit örökölték, jelentősen megnő a vastagbélrák, valamint a gyomor-, endometrium-, petefészek-, hasnyálmirigy-, prosztata-, húgyúti-, vese-, epeúti-, vékonybél- és agydaganat kialakulásának kockázata.
Hogy kiderítsék, hogyan tudnák csökkenteni ezt a kockázatot, a résztvevőket véletlenszerűen két csoportba sorolták.
463-an két éven keresztül napi 30 grammnyi rezisztens keményítőport kaptak, ami nagyjából egy nem teljesen érett banán napi fogyasztásának felel meg. A másik 455 Lynch-szindrómás önkéntes napi szinten placebót szedett, amely úgy nézett ki, mint a keményítőpor, de nem tartalmazott hatóanyagokat.
A két csoportot 10 évvel később ismét vizsgálni kezdték. Ennek a nyomon követésnek az eredményeit a kutatók most publikálták.
A követési időszakban a rezisztens keményítőt fogyasztó 463 ember közül mindössze 5-nél fordult elő tápcsatornát érintő rákos megbetegedés. Ezzel szemben a placebót fogyasztó 455 önkéntes közül 21-en lettek rákosak.
A rezisztens keményítőt fogyasztóknál tehát látványosan csökkent az örökletes tumorra való hajlam kockázata.
Volt azonban egy terület, ahol a rezisztens keményítő nem okozott nagy különbséget - a bélrákos megbetegedések arányában.
Egyelőre nem tudni, miért hat jótékonyan a rezisztens keményítő, de a kutatóknak van néhány ötlete.
Úgy gondoljuk, hogy a rezisztens keményítő az epesavak bakteriális anyagcseréjének megváltoztatásával csökkentheti a daganatok kialakulásának esélyét, továbbá csökkenti az epesavak azon típusainak mennyiségét, amelyek a DNS-t károsítják, és így rákot okozhatnak
– mondja Mathers.
Fontos hozzátenni, hogy a vizsgálatot olyan embereken végezték, akik genetikailag hajlamosak a rák kialakulására, így a tanulmány megállapításai nem feltétlenül vonatkoznak a szélesebb tömegekre. Éppen ezért további kutatásokra van szükség.