Az utóbbi időben az egyre többet emlegetett klímaváltozás mellett gyakran előkerül a hírekbe a biodiverzitás, azaz a biológiai sokféleség is. Ma már 4,5 milliárd, azaz az emberiség 57 %-a városokban él, hazánkban ez az arány 71 %.
A legtöbb városban az egy főre jutó zöldterület/zöldfelület sajnos nagyon kevés, pedig ezek jótékony hatását nem nagyon kell magyarázni.
Az egyre keményebb és gyakoribb kánikulában a saját bőrünkön érezzük egy fás és egy fátlan utca közötti különbséget, a beton és a gyep hőmérsékletéről nem is beszélve. A hőérzet mellett persze pszichésen is kellemesebb egy zöldebb környezet. Sajnos a belvárosi társasházak tetejére nem tudunk enyhítő megoldást telepíteni, de azért sok épület szóba jöhet – ha van rá pénz, szemlélet és akarat.
Minden új zöldtető egyben egy új élettér kialakulását is jelenti.
Az intenzív zöldtető számos kialakítási lehetőséget hordoz magában, megfelelő kivitelezéssel a tető valódi kerté varázsolható.Az intenzív zöldtető esetében füvesítés és fás szárú növények telepítése egyaránt szóba jöhet.
A növényzet megfelelő fejlődéséhez szükséges termőréteg megválasztása, illetve a szükséges víz - és tápanyagellátás gyakorlatilag ugyanúgy történik, mint egy hagyományos kert esetében. Fokozottan ügyelni kell a növényzet stabilitására, illetve az épület lehetséges negatív hatásaira (pl. a homlokzat fényvisszaverő képessége). Az intenzív zöldtető tervezése, különös tekintettel a növényválasztásra megfelelő szakértelmet követel.
Fás szárú növényeknél a termőréteg méretezéséhez a "növénymagasság / 10 = beépítésre alkalmas termőközeg" képlet alkalmazása javasolt.
Füvesített és futó talajnövényekkel ültetett területen a termőközeg vastagsága 20 cm legyen. A termőközeg magas vízkapacitása ellenére, főleg a füvesített területeken, száraz időben a rendszeres öntözés elengedhetetlen. A hagyományos kertekhez hasonlóan itt is igaz, hogy a növényzet állapota és annak ápolása szoros kapcsolatban áll egymással. Mivel az intenzív zöldtető esetében széles növényválasztékkal áll rendelkezésre, szükséges az adott intenzív zöldtetőre vonatkozó ápolási/gondozási feladatok pontos meghatározása.
Az intenzív zöldtető több ápolást igényel, mint az extenzív.
Az intenzív zöldtetők fűvel és növényekkel telepítve, közlekedő- és tartózkodó helyekkel akár kertként is funkcionálhatnak.
A extenzív zöldtető olyan természet közeli vegetáció kialakítását teszi lehetővé, ami nem igényel sok gondozást és kisebb terhelést jelent a tető számára. Az extenzív zöldtetőt leggyakrabban szédumhajtások alkotják. Szárazságtűrő növényekkel kiegészítve szédumhajtások és lágyszárú növények keveréke is alkalmazható.
Az extenzív zöldtetőt többrétegben - termő -, szűrő - és drénrétegekre tagolható formában - kell kialakítani. A vegetációs réteg az ásványi összetevőkből álló, kevés szerves összetevőt tartalmazó termőközeget (substrat) helyettesíti. A termőközeg tárolja a vizet és a tápanyagot, illetve elegendő helyet biztosít a gyökérzet számára.
Az extenzív zöldtető rendszer felületi tömegét a termőközeg határozza meg. A rétegvastagság minden centimétere az ásványi termőközeg vízzel telített 10-13 kg/m² súlyának felel meg. Szédumhajtások esetében a termőközeg ajánlott vastagsága minimum 6 cm. A termő -, szűrő - és drénrétegekkel együtt a felülettömeg így kb. 70 - 100 kg/m². Szédum - lágyszárú növények kombinációja esetén a gyökérzet helyigénye miatt minimum 8 cm vastagságú termőközeg szükséges, amivel a felülettömeg már 90 - 130 kg/m² lesz.
A kisebb teherbírású tetők számára a speciális könnyűszerkezetes zöldtető ajánlott, amelynek össztömege kb. 70 kg/m². Ebben az esetben a gyökérzet számára biztosított hely korlátozott. A extenzív zöldtető kevés gondozást igényel, de a gondozás teljes elhagyása nem lehetséges. Az idegen hajtásokat rendszeresen el kell távolítani, és szükség szerint a trágyázást is el kell végezni.
Az extenzív zöldtetőket igénytelen és túlnyomórészt alacsony növésű növények alkotják, és csak ellenőrzés, illetve karbantartás céljából járhatók.
Mindkét módozat értékes élettér a növények és állatok számára, és visszaad valamit a természet elvesztett darabjából.
Az alábbi podcastban Sarkadi Péter erről beszélget Rácz Istvánnal:
(Forrás: Greenfo: https://greenfo.hu/ , BAUDER: https://www.bauder.hu/)