A tudósok először dokumentálták az ausztrál hangyaölő pók, az Euryopis umbilicata akrobatikus viselkedését, miközben az lóhangyákra vadászik. Sikerrel.
Ahogy arra a szakemberek rámutattak, a hangyaölő napközben az eukaliptuszfák kérge alá bújik.
Éjszaka a fatörzseken ül, és várja a gyanútlan hangyák közeledtét.
Az apró pókfélék mérete akár 6 milliméter is lehet, zsákmánya pedig körülbelül kétszer nagyobb.
Őrült módon ront rá egy hangyára, aztán megcsinálja ezt a mesés cigánykereket, mint egy Pókember a levegőben, majd egy selyemdarabot rögzít az áldozatához
– mondta Mariella Herberstein, a Macquarie Egyetem professzora, a tanulmány vezető szerzője a The Guardian online portálnak. – Aztán tovább forog a hangya körül, miközben elfogja és szépen betekeri azt; ebben a szakaszban a zsákmány sorsa megpecsételődött.
A pók támadássorozatának minden lépése kevesebb mint egy másodpercen belül megtörténik, amit Herberstein „hihetetlen" bravúrnak minősített és a pókot egy kötélen lefelé tartó hegymászóhoz hasonlította. A kötél egyik vége a fa törzséhez van rögzítve, a középső részén pedig van egy kis ragasztó, ami a hangyához ragad, a végén pedig ott a hangyaölő pók.
Amikor a hangya kellőképpen mozgásképtelenné válik, a pók megharapja a lábát és a méreg megteszi a dolgát
– mutatott rá Herberstein.
A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban publikált tanulmány során a kutatók hatvan vadászatot elemeztek. Azt találták, hogy a hangyaölő a zsákmánnyal való találkozások 85 százalékában sikeres vadásznak bizonyult.
A pók csak akkor végzett sikertelenül, ha a hangya idő előtt leesett a fa törzséről.
A hangyaölő pókfélék a Theridiidae családjába tartoznak, amelyek jól alkalmazkodnak a hatlábú rovarokhoz, mint táplálékhoz.