Az ópium a Papaver somniferum ópiummák magjaiból nyert, szárított anyag. Ennek előállításának hagyományos, munkaigényes módszere az éretlen maghüvelyek kézzel történő úgynevezett megkarcolása vagy más néven „bepontozása" volt, ahol a latex anyag kiszivárog és ragacsos, sárgás maradékká szárad. Később ezt távolítják és dehidratálják.
A Tel Yehudban 2012-ben végzett ásatások során a régészek kánaánita sírokat találtak, amelyekben az időszámításunk előtti 14. századból származó, tehát a késő bronzkori kerámiaedények rejtőzek.
Ezeket Ciprusról importálták, amelyeken a csapat most egy szerves maradványelemzést alkalmazott, amely ópiummaradékra utaló bizonyítékot tárt fel. A pszichoaktív kábítószer agyagedényekben megtalált maradványai a szakemberek szerint azt bizonyítják, hogy az ópiumkereskedelem jelentős szerepet játszott a korabeli levantei kultúrában.
Ez az egyetlen pszichoaktív szer, amelyet a késő bronzkor Levantében találtak
– mondta Vanessa Linares régész a HeritageDaily online tudományos portálnak. – Bár a kutatók nemrég marihuánanyomokat fedeztek fel egy tel-aradi oltáron, de ez a vaskorszakba nyúlik vissza, ami több száz évvel a teljehudi ópium után keletkezett.
Hozzátette: mivel az ópiumot egy temetkezési helyen találták, ez ritka bepillantást enged az ókori világ temetkezési szokásaiba.
A sírok mellett olyan szerszámokat és edényeket fedeztek fel, amelyeket minden bizonnyal azért helyeztek el az egykori gyászolók, hogy segítsék az elhunytak lelkét a túlvilágon.
A felfedezés megerősíti azokat a történelmi írásokat, amelyek arra utalnak, hogy az ópium és annak kereskedelme központi szerepet játszott a Közel-Kelet kultúrájában. Ez az első alkalom, hogy ópiumot találtak általában a kerámiában, és különösen az alapgyűrűs edényekben.
Ez a legkorábbi ismert bizonyíték a hallucinogének használatára Izraelben.
Korabeli írásos feljegyzések hiányában nem világos, hogy miféle szertartást végezhettek az ópiummal, de mivel egy temetkezőhelynél találták, úgy vélik, hogy vagy a halottaknak ajándékozták, vagy a helyi papok használták halotti szertartásokhoz.
A Tel-avivi Egyetem, az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA), valamint a Weizmann Tudományos Intézet tudósai az Archaeometry című szakfolyóiratban tették közzé közös tanulmányukat a feltárt későbronzkori kánaáni sírokról.