A fogkrémekben lévő színezékek funkciója könnyen megérthető: színessé, és így esztétikailag vonzóbbá teszik a fogkefére nyomott fogkrémet. Egyes mesterséges színezékeket azonban kőolajból vagy kőszénkátrányból állítanak elő, ezek az anyagok pedig összefüggésbe hozhatók bizonyos típusú rákos megbetegedésekkel. Kis mennyiséget lenyelve valószínűleg nem szenvedünk tartós egészségkárosodást, ám „sok kicsi sokra megy" alapon a szervezetben felhalmozódva már könnyen okozhatnak problémákat.
Érdemes tehát a természetes színezékeket (például cékla, kurkuma) tartalmazó fogkrémeket előnyben részesíteni.
A dietanolamin (DEA) egy olyan vegyi anyag, amelyet számos termékben, többek között fogkrémben is használnak. Ez egy petrolkémiai származék, amelyet néha felületaktív anyagként, emulgeálószerként, habosítószerként és sűrítőszerként adnak a termékekhez. Kozmetikumokban, samponokban és szappanokban is megtalálható. A fogkrémekben segít megelőzni a fogkő kialakulását és csökkenti a lepedékképződést, de van néhány hátránya is.
Az Amerikai Fogászati Szövetség (ADA) nem javasolja a DEA-t tartalmazó fogkrémeket, mert más összetevőkkel reakcióba lépve nitrózaminokat képezhet, amelyek mérgezőek az emberre nézve. Ezenkívül allergiás reakciókat is okozhat egyesekben, de aggályok merültek fel azzal kapcsolatban is, hogy hormonális zavarokat idézhet elő.
A cikk folytatódik, lapozzon a következő oldalra!