Ritka fényképeket kapott a Kristályéjszakáról a Jad Vasem

Kristályéjszaka
Betört kirakatú zsidó üzletek Magdeburgban, a Kristályéjszaka másnapján
Vágólapra másolva!
Ritka fényképeket kapott az 1938-as Kristályéjszakáról egy amerikai hagyatékból a Jad Vasem, a jeruzsálemi holokauszt emlékmúzeum - jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet.
Vágólapra másolva!

Először az amerikai hadsereg elhárítótisztjéhez került a ritka fotókollekció

Az intézmény elnöke szerint a fényképalbum azt bizonyítja, hogy a zsinagógák elleni támadások és pogromok nem spontánul alakultak ki, s a képek egyértelműen bemutatják, miként működtették a gyűlölet gépezetét a nácik a zsidókkal szemben.

Joseph Goebbels (a képen középen) volt az egyik legharcosabb antiszemita vezető a náci hierarchián belül. A náci propagandaminisztera november 7-i párizsi merényletet zsidóellenes tömeghangulat felszítására használta fel Forrás: Bundesarchiv/Hubmann, Hanns

A mostantól a Jad Vashemben őrzött album a Kristályéjszaka náci dokumentációját mutatja be. Eddig az Egyesült Államokban élő Gold családé voltak a képek,

amiket a családfő akkor szerzett meg,

amikor a második világháború idején Európában, az amerikai hadsereg kémelhárító részlegénél szolgált. Halála után leánya, Anne Leifer és Anne két lánya fedezte fel az albumot, majd úgy döntöttek, hogy a holokauszt emlékét gondozó izraeli intézménynek adományozzák azt.

Betört kirakatú zsidó üzletek Magdeburgban, a Kristályéjszaka másnapján Forrás: Bundesarchiv/O.Ang.

A képek pogromokat mutatnak be Nürnbergben és a Fürth nevű városban, melyekről náci fotósok készítették a fényképfelvételeket. "A fényképek egyértelműen bemutatják a gyűlölet náci rezsimben intézményesített mechanizmusát" - közölte Dani Dajan, a Jad Vasem elnöke. A náci propaganda szolgálatára készített első képeken a zsidók otthonaiba való betörések láthatók, amelyeken a megtámadott zsidók pizsamában állnak, néhányan megsebesültek, néhányan pedig még mindig az ágyukban fekszenek.

A fotóalbum újabb bizonyíték az országos pogrom központi irányításáról

"Ezek szokatlan képek, mert közelről mutatják be a zsidó áldozatokat, és maguk a nácik dokumentálják valós időben tetteiket, amivel korábban még nem találkoztunk" - nyilatkozta Jonathan Matthews, a fotóarchívum vezetője. "Láthatjuk, ahogy a Schutzstaffel (SS) és Sturmabteilung (SA) tagjai végrehajtják a pogromokat.

Kiégett zsinagóga Berlinben, az 1938 novemberi országos pogrom után Forrás: Bundesarchiv/O.Ang.

- Összetörik, felgyújtják és leégetik a zsidó boltokat és zsinagógákat, megalázzák a zsidókat, miközben a többiek félreállnak és figyelnek.

Ez újabb bizonyítéka annak, hogy a náci vezetők adták a parancsot,

és a pogromok nem spontán alakultak ki, ahogyan Németország akkoriban megpróbálta bemutatni" - tette hozzá Matthews.

Emigrálásra kényszerített német zsidók csoportja 1938-ban Forrás: Bundesarchiv/Großberger, H.

A Kristályéjszaka pogromjaiban több tucat zsinagógát gyújtottak fel és több ezer zsidó tulajdonú üzletet romboltak le. Ezenkívül 92 zsidót meggyilkoltak, százakat megsebesítettek, és legkevesebb 30 ezer zsidót vittek koncentrációs táborokba.

(Forrás: MTI)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!