Minden öt milliméternél kisebb műanyagdarabot mikroműanyagnak tekintünk. Ezek jellemzően a nagyobb műanyagdarabok lebomlásából származnak, de különböző forrásokból, például kozmetikumokból és ruházatból is bejuthatnak az ökoszisztémákba;
onnantól viszont bekerülnek a táplálékláncba, és észrevétlenül megeszik azokat az állatok és mi is.
A kutatók először azt hitték, hogy a mikroműanyagokat főleg a víz szállítja, de kiderült, hogy nem ez a helyzet. Egy 2017-es tanulmány kimutatta, hogy a mikroműanyagok már az ivóvizünkben is megtalálhatók. Mára az is kiderült, hogy a szél is szállítja, akár a hóba „csomagolva".
Az első szélszállítást részletező tanulmányok az év elején jelentek meg. Áprilisban egy francia és skóciai kutatócsoport mikroműanyagot fedezett fel a Pireneusokban, amelyet a Barcelona felől fújt be a szél. Alig néhány hónappal később a kutatók a svájci Alpok és az Északi-sark havában is megtalálták őket, valószínűleg a szél szállította oda azokat. A legutóbbi tanulmány során a Reno-i Sivatagi Kutatóintézet kutatói mikroműanyagot találtak a kaliforniai Sierra Nevadas hegység havában.
Ez viszont azt jelenti, hogy rengeteg mikroműanyag van a levegőben, és hogy valószínűleg rengeteg rejtőzik a hóban is.
Az Alpok és az Északi-sarkvidék hótakarójával foglalkozó kutatók literenként átlagosan 1760 mikroműanyag részecskét találtak Grönland és Norvégia között jéghegyekre hullott hóban. Ez a szám sokkal magasabb volt az európai Alpokban, átlagosan 24 600 részecske literenként.
A mikroműanyagok hóban betöltött szerepére eddig nem sok figyelmet fordítottak a kutatók.
Ezért például a Columbia Egyetem létrehozta a PlastiX-Snow Citizen Science nevű állampolgári tudományos projektet, hogy ezzel kapcsolatos adatokat gyűjtsön. Azt remélik, hogy az Egyesült Államok minden tájáról kapnak mintákat a hóolvadékvízből.
A fontossága ellenére keveset tudunk a mikroműanyag szállításáról és lerakódásáról, különösen a hórészecskék által, és a legtöbb ember nincs tisztában a probléma mértékével
– áll a tervük absztraktjában, amit a ZME Science online tudományos portál idéz.
A projekt célja ezeket a kutatási és információs hézagokat pótolni a közösségi beszerzés segítségével, tudományos kutatási eredmények elérése érdekében.