A PMNM a világ egyik legnagyobb tengeri természetvédelmi területe, nagyobb, mint az Egyesült Államok összes nemzeti parkja együttvéve. A tengerfenéknek ráadásul csak körülbelül 3 százalékát tárták még fel.
Az Ocean Exploration Trust kutatói most ennek a vadonnak a határait feszegetik, amely több mint 3000 méterrel a hullámok alatt fekszik, és a legjobb az egészben az, hogy bárki figyelemmel kísérheti a felfedezést.
A YouTube-on 2022 áprilisában közzétett, az expedícióról készült felvételek egyik kiemelt felvétele azt a pillanatot örökíti meg, amikor a mélytengeri járművet működtető kutatók rábukkantak az Óz csodaországa felé vezető útra.
Ez az út Atlantiszba vezet
– hallani, ahogy egy kutató a rádióban felkiált, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz. – A sárgatéglás út? Ez bizarr. Te most viccelsz velem? Ez őrültség!
Annak ellenére, hogy ez az út mintegy ezer méter mélyen az óceán alatt található, a kutatók által a Nootka-csúcson felfedezett tómeder meglepően száraznak tűnik.
A csapat a felvételen azt is megjegyzi, hogy a talaj szinte „sült kéregnek" tűnik, amelyet le lehetne hámozni.
Egy aprócska szakaszon a vulkanikus kőzet pedig olyan módon töredezett, amely feltűnően hasonlít a téglához.
Az egyedi, 90 fokos törések valószínűleg a többszörös kitörésből származó fűtési és hűtési feszültséggel kapcsolatosak ezen a „sült" szegélyen
– olvasható a YouTube-videóhoz tartozó feliratban. – A hatás első pillantásra könnyen összetéveszthető egy csodálatos új világba vezető úttal, és bizonyos értelemben ez nem is teljesen téves felvetés.
Szakemberek szerint a téglaút követése annak a jele, hogy jó irányba haladnak, és hamarosan sokkal többet is megtudhatnak a Föld rejtett geológiájáról.
A 2022-es E/V Nautilus expedícióról itt olvashat bővebben.