Az üdítőitalokat eddig sem lehetett túlzottan egészségesnek mondani. Tele vannak cukorral vagy más édesítőszerekkel, tartós fogyasztásuk pedig cukorbetegséghez, szívelégtelenséghez, fogszuvasodáshoz és májproblémákhoz vezethet.
A fenti egészségügyi problémák most bővültek: állatkísérletek alapján kimutatták, hogy a cukros kóla roncsolja a központi idegrendszert, és ez viselkedési problémákat idézhet elő. A kólával itatott patkányok megzavarodtak, és képtelenek voltak tájékozódni a labirintusban.
A kísérlet során három korcsoportra osztották az állatokat: 2 hónapos, 8 hónapos és 14 hónapos korúakra. Ezután mindegyik korcsoportot vízivó és vegyes, kóla-vízivó csoportokra osztották. 57 nappal később a rágcsálók képességeit labirintusban tesztelték. A tesztek elvégzése utána a patkányokat elaltatták, majd boncolással megvizsgálták az agyukat.
A vizsgálat során a csak vizet ivó rágcsálók tökéletesen egészségesek voltak. Az üdítőitalokat fogyasztók már kevésbé.
A viselkedési tesztek során a tudósok megállapították, hogy a legtöbb üdítőt ivó állatok memóriája rengeteget romlott, a helyzet különösen a 2 és 8 hónapos patkányoknál volt ijesztő. Rosszabb kognitív képességekkel rendelkeztek, mint vízivó társaik, és képtelenek voltak eligazodni az útvesztőben.
Az agyi károsodást a boncolási jelentés is megerősítette. A kólán tartott patkányok frontális lebenye különböző mértékben károsodott. Ez az agyterület olyan kulcsfontosságú funkciókért felel, mint a memória, az ítélőképesség, és a figyelem. A tanulásban szerepet játszó hippokampuszban is kóros elváltozásokat figyeltek meg.
Embereknél a homloklebeny károsodását a személyiségváltozással és a túlzott impulzivitással is összefüggésbe hozták már, míg a hippokampusz sérülése feltehetően jelentős szerepet játszik olyan betegségek kialakulásában, mint a szorongás, a depresszió, a bipoláris zavar, vagy a skizofrénia.
A tanulmány szerzői kiemelik, hogy a káros hatások elsősorban tartós, napi szintű kólafogyasztás során jelentkeznek, ha időnként megiszunk 1-2 pohárral, az feltehetően nem fogja roncsolni az idegrendszerünket. A másik fontos megállapítás, hogy a negatív hatások inkább a fiatalabb, még fejlődésben lévő rágcsálókat érintették, az idősebb, kifejlett példányoknál kisebb valószínűséggel jelentkeztek kognitív zavarok.
A teljes tanulmány itt olvasható.