Bármely fényenergiát hasznosító folyamatban, így a fotoszintézisben vagy a napelemek áramtermelésekor egyaránt kulcsfontosságú a hatékonyság szempontjából, hogy a fényt minél tökéletesebben elnyelje a rendszer. Ez azonban nem egyszerű, ha az elnyelésért egy olyan vékony anyagréteg felelős, amely normálisan a fény nagy részét átengedné.
Most a Bécsi Műszaki Egyetem és a jeruzsálemi Héber Egyetem kutatócsoportjai meglepő trükkre bukkantak,
melynek révén a lehető legvékonyabb anyagréteg is tökéletesen fényelnyelővé alakítható:
tükrök és lencsék segítségével olyan fénycsapdát alkottak, amelyben a fénysugarat körpályára irányítják, majd önmagával interferáltatják, méghozzá egész pontosan úgy, hogy blokkolja saját magát és ne tudja többé elhagyni a rendszert.
Így a fénynek nem marad más lehetősége, mint hogy elnyelődjék a vékony rétegben, hiszen nincs más kiútja. Ez az elnyelés-felerősítés módszer, amelyet a Science folyóiratban ismertetnek a szerzők, a két kutatócsoport közötti gyümölcsöző együttműködés keretében született: a megközelítést a jeruzsálemi Ori Katz professzor javasolta, a koncepciót a bécsi Stefan Rotter professzor dolgozta ki, a kísérletet a jeruzsálemi laboratóriumi csapat hajtotta végre, s végül az elméleti számításokat a bécsi kollégák végezték.
„A fény könnyen elnyelődik, ha szilárd testbe ütközik – fejti ki Stefan Rotter, a bécsi műegyetem Elméleti Fizikai Intézetének professzora. – Egy vastag fekete gyapjúpulóver könnyen elnyeli a fényt. De sok olyan technológiai alkalmazás van, ahol csak egy vékony réteg áll rendelkezésünkre, és pontosan abban kellene a fénynek elnyelődnie." Történtek már kísérletek a vékony anyagrétegek fényelnyelésének javítására; megpróbálták például két tükör közé zárni a réteget. A fény ilyenkor oda-vissza verődik a két tükör között, és mindannyiszor átmegy a rétegen, így nagyobb eséllyel nyelődik el benne.
Az e célra használt tükrök azonban nem lehetnek tökéletesek: egyiküknek részben fényáteresztőnek kell lennie, különben a fény eleve be se léphetne a két tükör közé. Ez viszont azzal jár, hogy a fényből mindig elvész valamennyi, ahányszor csak a részben áteresztő tükörnek ütközik. Ezt csak úgy akadályozhatjuk meg, ha körmönfont módon használjuk ki a fény hullámtulajdonságait. „A mi esetünkben a hulláminterferencia révén sikerült minden fényvisszaverődést kiküszöbölnünk" – ismerteti Ori Katz, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora.
A bécsi Műegyetem munkatársa, Helmut Hörner, aki ennek a témának szentelte doktori disszertációját, így magyarázza az eljárást: „A mi módszerünkben is egy részben áteresztő tükörre esik először a fény. Ha szimplán csak ráküldünk egy lézersugarat erre a tükörre, az két részre oszlik: a nagyobbik része visszaverődik, a kisebbik része pedig áthatol a tükrön." Ezt követően a fénysugárnak az a része, amely átjut a tükrön, áthalad az elnyelő anyagrétegen, majd lencsék és egy másik tükör segítségével visszatér a részben áteresztő tükörre.
„A lényeg a következő: a fényút hossza és az optikai elemek helyzete úgy lett beállítva, hogy a visszaterelt fénysugár és annak tükröződései pontosan kioltsák az első tükör által visszavert fényt" – fejtik ki Jevgenyij Szlobodkin és Gil Weinberg, a Héber Egyetem doktoranduszai, akik a rendszert megépítették.
A két rész-sugár oly módon fed át egymással, hogy a fény úgyszólván önmagát blokkolja: bár a részben áteresztő tükör maga a fény jó részét visszaverné, ezt a visszaverődést lehetetlenné teszi a sugár másik része, amely áthalad a rendszeren, mielőtt visszatérne az első tükörhöz.
Így aztán a tükör, amely eredendően részben áteresztő volt, teljesen áteresztővé válik a beeső lézersugárra nézve.
A szerkezet egyirányú utca a fény számára: a fénysugár bejut ugyan a rendszerbe, de soha többé nem tud megszökni a visszavert sugárnyaláb és a rendszeren belül körbevezetett sugárnyaláb szuperpozíciója miatt.
Így a fénynek nem marad más lehetősége, mint elnyelődni; a teljes lézersugár eltűnik egy olyan vékony anyagrétegben, amelyen amúgy a fénynyaláb java része simán áthaladna. „A rendszert nagyon pontosan be kell hangolni arra a hullámhosszra, amit el akarunk vele nyeletni – hangsúlyozza Stefan Rotter. – De ettől eltekintve nincs semmilyen korlátozó feltétel.
A lézernyalábnak nem kell különleges alakúnak lenni,
még az sem baj, ha egyes helyeken erősebb, mint másutt; az elnyelődés mindenképpen szinte tökéletes lesz." A Héber Egyetemen végzett kísérletek útján meggyőződtek arról, hogy a mechanizmust még a levegő turbulenciái és a hőmérséklet ingadozásai sem tudják megzavarni, ami ígéretet jelent arra nézve, hogy az effektust számos különböző alkalmazási területen fel lehet majd használni.
Alkalmas lehet egyebek mellett arra, hogy tökéletesen felfogjon olyan fényjeleket, amelyek a Föld légkörén való áthaladás közben eltorzulnak. Szintén jelentős gyakorlati hasznot remélnek a módszertől olyan alkalmazásokban, ahol gyenge fényforrásokból – például távoli csillagokból – érkező jeleket kell optimális módon egy detektorra koncentrálni.