„Semmi lelkesedést nem tapasztaltam, még azok részéről sem, akik nagyhangú németbarátok voltak, és nem győzték hangoztatni, hogy keresztes hadjáratot viselünk a bolsevizmus ellen. Más dolog politizálni, mint helytállni ágyútűzben."
(Kállay Miklós volt miniszterelnök)
Az 1941. június 26-i - máig nem teljesen tisztázott hátterű - kassai incidensen felháborodott Horthy kormányzó még az aznap délutánra összehívott koronatanácson közölte, hogy a „hitszegő" szovjet bombatámadás miatt Magyarország hadiállapotba került a Szovjetunióval. ( A Honvéd Vezérkar gyorsjelentése szerint a Kassára ledobott bombák szovjet gyártmányú harceszközök voltak, a szerk.) A minisztertanács tagjai közül egyedül csak a belügyminiszter,
Keresztes-Fischer Ferenc szavazott a hadiállapot deklarálása ellen,
mondván, hogy „nem kell annyira sietni".
Másnap, június 27-én Bárdossy László miniszterelnök az alsóház plenáris ülésén napirend előtt felszólalva bejelentette, hogy a kassai bombatámadás miatt Magyarország hadiállapotban áll a Szovjetunióval. Végül Bárdossy elhamarkodott döntése nyomán Magyarország a saját elhatározásából, önként lépett be a Szovjetunió elleni hadjáratba, ami végzetes következményekkel járt az ország számára.
Az 1941 júliusában a keleti frontra kiküldött mintegy 40 ezer fős Kárpát-csoportot annak ellenére, hogy hadászati szempontból csak a Moszkva irányába törő német Közép hadseregcsoport fő csapását kiegészítő műveletekben vett részt, súlyos veszteségek érték.
Mindez kijózanítóan hatott a budapesti politikai vezetésre,
amely az elszenvedett veszteségek hatására 1941 őszén a magyar haderő kivonását kérte a németektől a keleti frontról.
Ami azonban 1941 júniusában még önkéntes elhatározásnak számított, az 1941 novemberére olyan kötelezettségé változott, amelyből egyoldalúan már nem léphetett ki a magyar kormány. A német véderő főparancsnokság, az Oberkomanndo der Wehrmacht (OKW) ugyanis csak azzal a feltétellel járult hozzá a Kárpát-csoport kivonásához, ha a budapesti politikai és katonai vezetés kötelezettséget vállal öt, német alárendeltségbe kerülő megszálló dandár állomásoztatására a megszállt szovjet területeken.
Magyarország így végleg benne ragadt a náci Németország Szovjetunió ellen viselt hadjáratában, annak az összes későbbi tragikus következményével együtt.
Az 1941. június 22-én elindított Barbarossa hadművelet – a világtörténelem legnagyobb szárazföldi offenzívája – a kezdeti látványos német sikerek ellenére 1941. december elejére véglegesen kifulladt. Adolf Hitler a Szovjetunió lerohanását legfeljebb három-négy hónapig tartó villámháborúnak tervezte, ami a kezdeti irdatlan szovjet veszteségek dacára a náci Németország számára vált végzetes, felőrlő hadjárattá. Az 1941. december 6-án elindított nagy erejű szovjet ellentámadás a Wehrmacht leharcolt és a kegyetlen téltől megviselt alakulatait átlagosan 160-250 kilométerre vetette vissza Moszkvától, megrendítő veszteségeket okozva Fedor von Bock vezértábornagy Középső hadseregcsoportjának.
Ebben a helyzetben a veszteségek pótlására és az 1942-re tervezett újabb német offenzívához Hitler sokkal nagyobb áldozatvállalást követelt a szövetségeseitől, köztük Magyarországtól is. Ennek szellemében érkezett Budapestre 1942. január 6-án Joachim von Ribbentrop birodalmi külügyminiszter, aki a külügyi tárcát is vezető Bárdossy László miniszterelnökkel lefolytatott tárgyalásain, arrogáns hangnemben az egész magyar honvéd haderő keleti frontra küldését követelte a „szövetségi hűség és áldozatvállalás" jegyében.
Bárdossyt mélyen megdöbbentette ez a szemérmetlen követelőzés, és végül csak annyit tudott elfogadtatni a fölényesen viselkedő birodalmi külügyminiszterrel, hogy ha a honvédség egészét nem is, de az ország teljesítőképességének határáig elmenve, egy újonnan felállítandó hadsereget fognak kiküldeni a keleti frontra, az 1942 nyári nagy német offenzíva támogatására.
A katonai részletek letárgyalására az OKW főnöke, Wilhelm Keitel vezértábornagy érkezett Budapestre, 1942. január 20-án. Keitel – akit személyesen Ribbentrop készített fel a magyarokkal folytatandó tárgyalás taktikájára – először 25 hadosztály frontra küldését követelte, ellentmondást nem tűrő hangon.
A Honvéd Vezérkar főnöke, Szombathelyi Ferenc vezérezredes, aki a civil politikusoktól eltérően sokkal erélyesebben lépett fel a német követelésekkel szemben, indulatos viták után végül abban állapodott meg Keitellel, hogy magyar részről egy három hadtestből ( kilenc úgynevezett könnyű hadosztályból, egy páncélos hadosztályból, valamint egy önálló repülőcsoportból és megszálló dandárokból, összesen 15 magasabb egységből) álló hadsereggel fognak részt venni az 1942-es hadműveletekben.
Ilyen politikai előzmények után állították fel a hadrendben addig nem szereplő új seregtestet, a 2. magyar hadsereget, részben a szombathelyi III., a pécsi IV. és a miskolci VII. hadtest alakulataiból, részben pedig az egész országot érintő hadkiegészítéssel.
Az 1945 utáni marxista történetírás valótlan állításával szemben, miszerint a 2. magyar hadsereget csak ágyútölteléknek szánták, a kivonuló seregtestet igyekeztek a legjobban felszerelni. Erre jó példa, hogy az egész magyar királyi honvédség haditechnikájának csaknem a felét átadták a 2. magyar hadseregnek, mint ahogy a hadsereg kötelékébe sorolták be az akkori legkorszerűbb magyar magasabb egységet, az 1. páncélos hadosztályt is.
Viszont magyar viszonylatban hiába számított jól felszereltnek a kivonuló seregtest, de a német, illetve a szovjet magasabb egységek felszereltségével és technikájával nem bírta ki az összehasonlítást. Az úgynevezett könnyű hadosztályok eleve kisebb létszámúak voltak a hasonló szovjet és német magasabb egységekhez képest, mert ezekkel szemben nem három, hanem csak kettő összfegyvernemi ezredből álltak. A 2. magyar hadsereg gépesítettsége rendkívül alacsony szintű volt, összehasonlításképp, amíg egy német gyalogos hadosztály 450-500 teherautóval rendelkezett, velük szemben a magyar könnyű hadosztályok átlagosan csak 30-40-el.
A tüzérség csaknem teljes egészében fogatolt vontatású volt, és a 2. magyar hadsereg nem rendelkezett sem elegendő automata fegyverrel, sem pedig a szovjet harckocsikkal, különösen a T-34-esekkel szemben hatásos páncéltörő lövegekkel. A magyar vezetés azt az ígéretet kapta a németektől, hogy a helyszínen német technikával fogják pótolni a hiányokat, de ebből legnagyobb részt nem lett semmi. A 2. magyar hadsereg 1942 április 17. és június 27. között vonult ki a keleti frontra, vitéz Jány Gusztáv vezérezredes parancsnoksága alatt.
Ez volt a magyar történelem legnagyobb logisztikai vállalkozása; a kivonuló sereg személyi állományát és haditechnikáját összesen 822 száztengelyes vasúti szerelvény szállította ki a keleti frontra. A hadsereg kivonuláskori személyi állománya 207 500 főt tett ki, akik közül csaknem húszezren voltak a kényszersorozott fegyvertelen munkaszolgálatosok.
A cikk folytatódik, lapozzon!