Madagaszkár nagyjából 80 millió évvel ezelőtt vált le az afrikai kontinensről, ezáltal alakult ki aztán egyedülállóan sokszínű növény- és állatvilág az indiai-óceáni szigeten. Az ember nagyjából 2500 évvel ezelőtt telepedett le ott, ami az évek során mintegy 30 állatfaj - köztük a több makifajból álló Megaladapis nemzetség és az elefántmadarak - kihalásához vezetett a szigeten.
A tanulmány szerint ha az állatfajok kihalását valamilyen módon most megállítanák, akkor a sérült fauna megerősödéséhez 3 millió év lenne szükséges. Ha viszont bekövetkezik a jelenleg veszélyeztetett 128 emlősfaj kihalása, akkor 23 millió évig tartana, hogy a madagaszkári állatvilág az ember betelepülése előtti sokszínűségét visszanyerje.
A veszélyeztetett madagaszkári állatfajok közé tartozik több mint száz makiféle a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 2020-as vörös listája szerint.
Ha a világon csak Madagaszkáron élő őshonos állat- és növényfajok kihalnak, a sziget ökoszisztémája összeomlik. Ez drámai következményekkel járna a térségben élő emberek életfeltételeire nézve, éhínséghez és tömeges elvándorláshoz vezethetne - mondta Luis Lima Valente a madagaszkári, európai és amerikai paleontológusok részvételével elkészített tanulmány egyik társszerzője. Hozzátette, hogy ha most biztosítanák a veszélyeztetett állatfajok védelmét, akkor az esélyt adna arra, hogy több évmilliónyi evolúció eredményét megmentsék.