A felfedezésre 2022-ben került sor, amikor a régészek a Buen Tono alállomás közmunkálatai során a Delicias utcában, Mexikóváros történelmi központjában végeztek ásatásokat.
A 69 centiméter magas szobor a késő posztklasszikus korból (Krisztus után 1200-1521) származó antropomorf alkotás, amely az azték istenség, Xipe Tótec, „Nyúzott Urunk" ábrázolása lehet.
Xipe Tótec számos néven volt ismert, többek között Tlatlauhca, Tlatlauhqui Tezcatlipoca, Yohuallahuan és Yaotzin, írja a HeritageDaily online tudományos portál.
Xipe Tótec az élet-halál-újjászületés istenségének számított, a mezőgazdaság, a növényzet, a kelet, a tavasz, az aranyművesek, az ezüstművesek, a felszabadulás és az évszakok istene. Xipe Tótecről az aztékok úgy hitték, hogy ő lehet az az isten, aki „feltalálta" a háborút, és gyakran olyan vörös színben ábrázolják, ami valószínűleg a saját nyúzott létére utal.
Az aztékok emberáldozatokat mutattak be neki, ahol az áldozatokat megnyúzták és kivágták a szívüket, vagy egy tűzgödörbe dobták és elégették, míg másoknak pedig elvágták a torkát.
Egy alaposabb vizsgálat feltárta, hogy a szobrot andezitből faragták, egy olyan vulkáni kőzetből, amely a kovasavban szegény bazalt és a kovasavban gazdag riolit közötti összetételű, magas kvarctartalmú vulkáni kőzet. A szobor jobb karja egyfajta „kilövési pozícióban" van, míg a bal karon lévő fekete tezontlival faragott szög eredetileg egy chimalli nevű pajzsot tarthatott.
A régészek a szobrot három réteg vályogpadló alatt találták meg, amelyet valószínűleg a Tenochtitlan 1521-ben történt spanyol hódítását túlélő őslakosok rejthettek el.
A Moyotlan területén végzett ásatások lakóépületek maradványaira, emberi temetkezésekre, kerámiákra és temetkezési urnákra utalnak, valamint csatornákat, és úgynevezett „csinapatenyésztést" és egy móló nyomát is feltárták.