A legtöbb ember, aki figyel a súlyára, általában azzal kezdi, hogy nagy változtatásokat eszközöl az étrendjében vagy a fizikai aktivitási szokásaiban. A nagy változtatásokat azonban nehéz lehet fenntartani, mert nagyfokú motivációt igényelnek.
Mivel ez a fajta motiváció természetesen emelkedik és csökken, így nem csoda, hogy ezeket a nagy életmódbeli váltásokat olyan nehéz fenntartani. Itt lehet hasznos a „kis változtatások megközelítése" módszer.
Ez a testsúlycsökkentő stratégia azt javasolja, hogy naponta mindössze 100-200 kalóriával csökkentsük az elfogyasztott kalóriákat és/vagy növeljük az elégetett kalóriákat. Ha ezt perspektívába helyezzük, akkor azt jelenti, hogy egy-két csokis keksszel kevesebbet eszünk, vagy naponta 10-20 percet sétálunk.
Valószínű, hogy csak kisebb változtatásokat kell eszközölnünk jelenlegi szokásainkon ahhoz, hogy naponta 100-200 kalóriával kevesebbet együnk, vagy 100-200 kalóriával többet égessünk el
– mondta Henrietta Graham, a Loughborough University sport, testmozgás és egészségtudomány PhD kutatója a ZME Science online tudományos portálnak. – Ezek az apró változtatások talán könnyebben beilleszthetők a mindennapjainkba, és a nagyobb változtatásokkal ellentétben nem igényelnek a szokásos rutinon kívül több időt és erőfeszítést.
Hozzátette: a kis változtatásokkal kapcsolatos megközelítés ráadásul rugalmasabbnak is számít, mivel többféle módon is csökkenthetjük napi 100-200 kalóriával az elfogyasztott kalóriákat és/vagy növelhetjük az elégetett kalóriák számát. Ez a rugalmasság pedig segíthet abban, hogy hosszabb időre elkötelezzük magunkat a fogyókúrás fogadalmunk vagy elhatározásunk mellett.
A kutatások azt mutatják, hogy ha az egészségről van szó, akkor a megszokott szokásokon való apró változtatások hatékonyabbak lehetnek.
A kis változtatások során ugyanis kevésbé valószínű, hogy kudarcot vallunk, ami segíthet hosszútávon motiválni minket, ami idővel nagyobb változtatásokra ösztönözhet bennünket.
A csapat által végzett, korábbi kutatások szerint a kis változtatásokat alkalmazó megközelítés valóban hatékony stratégia lehet a súlyunk kezelésében. A Loughborough University által publikált tanulmány huszonegy olyan vizsgálat eredményeit foglalta össze, amelyek a kis változtatásokat alkalmazó megközelítést alkalmazták a testsúlykezelésben.
Azt találtuk, hogy azok a felnőttek, akik ezt a megközelítést alkalmazták, körülbelül 1 kilogrammal híztak kevesebbet 14 hónap alatt, mint azok, akik általános testsúlykezelési tanácsadásban részesültek
– mutatott rá Henrietta Graham. – Ez azért fontos, mert az eredményeink azt sugallják, hogy a kis változtatásokat alkalmazó megközelítéssel megelőzhető lenne a felnőtt lakosság körében jelenleg évente megfigyelhető fél-egy kilogrammos súlygyarapodás, amely idővel hozzájárulhat a túlsúly és az elhízás kialakulásához.
További kutatásokra lesz szükség azonban annak megértéséhez, hogy ez a kis változtatásokkal történő megközelítés hatékonyabb hosszú távú stratégiát jelenthet-e a súlygyarapodás megelőzésére és alkalmazható-e potenciális fogyási stratégiaként.
Ha szeretnénk kipróbálni ezt a kis változtatásokat magában foglaló módszert, a szakemberek szerint két kérdést érdemes feltennünk magunknak, hogy segítsen az indulásban: milyen változtatásokat tudok tenni annak érdekében, hogy naponta mindössze 100-200 kalóriával csökkentsem az elfogyasztott és/vagy elégetett kalóriamennyiségemet; illetve képes leszek-e elérni ezeket a változtatásokat akkor is, amikor a motivációm alacsony?
Henrietta Graham szerint a z általunk tervezett kis változtatások nagyobb valószínűséggel illeszkednek a mindennapi életébe, és ezért idővel talán könnyebben fenntarthatók.
De ha nehezen tudjuk megtervezni a saját kis változtatásainkat, a tudósok néhány példával is szolgáltak:
A súlyunkra való odafigyelésnek nem kell tehát feltétlenül bonyolultnak lennie. Ha apró változtatásokat eszközölünk a napi étrendünkben és az életmódunkban, akkor az idővel szépen lassan összeadódhat, ami sokat számíthat, ahogy azt a „kis változtatások megközelítése" módszer is jól mutatja.