Legtöbben talán akkor érzik úgy, hogy szúr és szárad a szemük, amikor túl sok időt töltenek képernyő előtt. Márpedig a közösségi oldalak használói közül szinte mindenki el tudja mondani magáról, hogy olykor-olykor bizony ráfügg a telefonjára. Szinte észre sem vesszük, úgy repülnek az órák, miközben az érdekes videókat pörgetjük egymás után. A jelenség nem korfüggő, a fiatalokat és az idősebb korosztályt is be tudja szippantani a digitális világ. Hát még a jobbnál jobb sorozatok... Fontos lenne "digitális detoxot" tartanunk, vagyis időt kellene adnunk nemcsak a szemünknek, de az agyunknak is arra, hogy pihenhessen, különben az alábbi tünetekkel fog jelezni a szervezet:
Habár a szemszárazság mindenkinél kialakulhat – sőt az utóbbi években egyre több fiatalnál is megjelent a probléma –, bizonyos esetekben/élethelyzetekben nagyobb eséllyel jelenhet meg"
– figyelmeztet Dr. Cserháti Zoltán, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.
A száraz szem a legtöbb esetben a megfelelő összetételű tartósítószer-mentes műkönnyel, szemgéllel és megfelelő szemhéj higiéniával jól kezelhető, a zavaró tünetek megszüntethetőek, csökkenthetőek. A műkönny-használat célja, hogy a szem felszínét nedvesítse, hidratálja, javítsa a könnyfilm minőségét, csak úgy, mint a testápoló teszi a kiszáradt bőrrel. "Ha ez az egyszerű megoldás nem hoz javulást és a száraz szemes panaszok továbbra is fennállnak, akkor érdemes szemész szakorvos segítségét kérni" – mondja Dr. Cserháti Zoltán. "Súlyosabb esetekben szemhéj melegítés, szemhéj masszázs vagy akár könnypont dugók behelyezése jelenhet megoldást, hogy megakadályozzuk a könny elfolyását a szem felszínéről. Ezek és komplexebb (szájon át szedhető gyógyszerek, receptköteles szemcseppek/kenőcsök) terápiás megoldások segíthetnek azoknak, akik krónikus szemszárazsággal küzdenek."