A presbyopia, más néven az öregszeműség kialakulása már a 40-es éveink elején kezdődik. Még azoknál is megjelenik, akik korábban jól láttak, és akik nem szenvednek semmilyen szembetegségben. A presbyopia lényegében azt jelenti, hogy a szem elülső részén található szemlencse az életkor előrehaladtával egyre rugalmatlanabbá válik. Ennek hatására nehezebben fókuszálunk a közeli tárgyakra (összefolynak előttünk az apró betűk) és egyre messzebb kell tartanunk az olvasandó szöveget, hogy kiélesedjen a kép. A 40-es éveinkben kezdődő természetes látásváltozástól azonban nem kell megijedni, a probléma olvasószemüveggel kezelhető. Ha az olvasótávolság mellett a távoli látást is gyengébbnek érezzük, akkor akár a látásjavító szemlencse műtét előnyeit is megfontolhatjuk, hogy megszabaduljunk a problémától.
„Hatvan éves kor felett nagyobb valószínűséggel alakulnak ki olyan egészségügyi problémák, mint magas vérnyomás, szívbetegség vagy diabétesz. Ezek a betegségek súlyosan károsíthatják a szemet is, de a kezdeti szakaszban gyakran nincsenek látásváltozással járó tünetek. A magas vérnyomás, szívbetegség vagy diabétesz szemet érintő szövődményei fájdalommentesen alakulhatnak ki, és előfordulhat, hogy már csak előrehaladott állapotában észleljük, amikor látásunkat is befolyásolja a probléma. A kialakult károk jelentős része sajnos nem regenerálható. Kezeléssel a látás szinten tartható, de korábbi állapotra nem javítható. Ezért hangsúlyozza minden szemész az évenkénti szemészeti vizsgálatok fontosságát" – mondja Dr. Török Mátyás, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.
Fontos, hogy 40 éves kor után évente végeztessünk szemészeti szűrővizsgálatot. 40 és 60 éves kor között már sokan tapasztalják, hogy megváltozhat a különböző megvilágítás melletti jó látás képessége. Ha jól megvilágított területről gyenge fényű területre haladunk át (vagy fordítva), előfordulhat, hogy szemünknek hosszabb ideig tart ennek megszokása. A fényhez és a sötéthez való alkalmazkodási problémák megnehezíthetik a vezetést, különösen éjszaka vagy esőben. A vezetés még nagyobb kihívást jelenthet, ha a szembetegségek befolyásolják a perifériás (oldalsó) látást, vagy növelik a fényérzékenységet. "60 éves korhoz közeledve ezek a tünetek már a szemlencse homályosodásának, a szürkehályog kialakulásának első jelei lehetnek. A probléma kezelése a látás jelentős romlásával mindenképpen szükségessé válik, erre ma az egyetlen ismert, hatékony módszer a szürkehályog műtét. A beavatkozás szerencsére gyors és fájdalommentes, elvégzése után néhány héttel – ha nem áll fenn egyéb szembetegség – a látás újra tökéletes lehet" – foglalja össze Dr. Török Mátyás.
A 40 éves kor felett javasolt rendszeres szemvizsgálat során az alábbi szembetegségekre is fény derülhet:
Szemünknek jó vérkeringésre és oxigénbevitelre van szüksége, amit rendszeres testmozgással tudunk biztosítani. A kímélő sportolás és kiegyensúlyozott táplálkozás emellett segít a normál tartományban tartani testsúlyunkat, csökkentve ezzel a látásrabló cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A könnyebb gyakorlatok, – mint a séta, a jóga vagy a nordic walking – hatvan év felett is hatékony módjai lehetnek az egészség megőrzésének.