Ezek nem fertőző betegségek a szó szoros értelmében; a gombákat nem adjuk át egymásnak. A spóráikat napi szinten belélegezzük, de az immunrendszerünk alkalmas arra, hogy felvegye velük a harcot"
- mondja Asiya Gusa molekuláris genetikus és mikrobiológus, az észak-karolinai Duke University School of Medicine munkatársa.
A kutatócsoport részletesen megvizsgálta a Cryptococcus deneoformans nevű kórokozó gombát, laboratóriumi körülmények közé helyezve és 30 °C-ról 37 °C-ra emelve a hőmérsékletét.
Ezek a hőstresszek jelentősen megváltoztatták a gomba genetikai tájképét.
Különösen az "ugró gének", vagyis a DNS-en belüli transzpozíciós elemek, amelyek képesek megváltoztatni a genomban elfoglalt helyüket, mozogtak nagyobb mértékben. Az ugró gének közvetlenül nem állítanak elő fehérjéket, de befolyásolhatják más gének működését.
A kutatók különösen három ugró gént követtek nyomon: T1, Tcn12 és Cnl1.
A géneken és a genomon belüli elmozdulások azt sugallták, hogy megváltoztatják a gének kódolását, és esetleg gyógyszerrezisztenciát vezethetnek be.
Még mindig nem teljesen világos, hogy mi lehet ennek a fokozott aktivitásnak a végeredménye.
További vizsgálatokat végeztek egereken, ahol a transzpozíciós elemek aktivitása még kifejezettebb volt. A kutatók úgy gondolják, hogy az állatban való tényleges jelenlét, annak immunválaszával és egyéb folyamataival együtt növelheti a mozgást.
Fontos megjegyezni, hogy a kutatás még korai stádiumban van, emellett emberi eseteket nem vizsgáltak. Ráadásul a gombaspórák általában nagyobbak, mint a vírusok, így az olyan óvintézkedések, mint az arcmaszk, hatékonyabbak ellenük.
A tanulmány fő konklúziója, hogy a megnövekedett hő gyorsabb genetikai változásokat idéz elő a C. deneoformansban.
A tanulság az, hogy a klíma melegedése felgyorsítja a veszélyes gombák fejlődését, gyorsabban fognak mutálódni, mint gondoltuk.
A következő lépés a gombafertőzés kiújulásán átesett emberek kórokozóinak vizsgálata. Az ilyen fertőzések már most is évente több százezer ember halálát okozzák, de jelenleg csak a súlyosan immunhiányos emberek vannak veszélyben.
A gombás megbetegedések száma egyre nő, főként a legyengült immunrendszerű vagy alapbetegségben szenvedő emberek számának emelkedése miatt"
– mondta Gusa.
A teljes publikáció a PNAS tudományos folyóiratban olvasható.