Egy különleges tengeri tüskésbőrű élőlény, a tengeri uborka (Holothuria) által megihletve olyan miniatűr robotokat terveztek a mérnökök, amelyek gyorsan és reverzibilisen tudnak váltani a folyékony és a szilárd halmazállapot közt.
A miniatűr T-1000 típusú robot olyan képességekkel rendelkezik, mint a nagysikerű mozifilm, a Terminátor 2 "elpusztíthatatlan" gyilkológépe. A különleges robotok alakváltásra képesek, és jól vezetik az elektromosságot is.
Ahol a hagyományos robotok túl nehéznek és merevtestűnek számítanak, ott a "lágy" robotokkal pontosan ellenkező a probléma: rugalmasak ugyan, de gyengék és nehéz kontrollálni a mozdulataikat. Azzal, hogy ezek a most kifejlesztett robotok ide-oda tudnak váltani a folyékony és szilárd halmazállapot között, több feladat elvégzésére váltak képessé.
A kutatók akként demonstrálták a robot tudományos-fantasztikus képességét, hogy az megszökött egy ketrecből úgy, hogy folyékony formát öltött.
Akárcsak a Terminátor 2 című filmben, a T-1000, ez a miniatűr robot is
gyorsan tud át tud váltani a folyékony és a szilárd állapot között, oda-vissza.
Tervezői, a Pennsylvaniában lévő Carneige Mellon Egyetem csapata a robot alakváltó képességét úgy demonstrálták, hogy folyékonnyá olvasztották és átszivárogtatták egy zárt ketrec rácsain, majd amint kint volt, - akárcsak a Terminátor kettőben -, visszaalakult szilárd halmazállapotába.
A tudósokból álló fejlesztőcsoport úgy hozta létre a robotot - a neve magnetoaktív szilárd-folyékony fázisú átmeneti gép -, hogy mágneses részecskéket ágyaztak be galliumba, ami egy nagyon alacsony, + 2,8 Celsius-fok olvadáspontú fém. Fázisváltozás akkor történik, amikor elegendő energia kerül a rendszerbe, vagy éppen fordítva, elegendő mennyiségű energiát veszít a rendszer.
A kifejlesztett robotot folykonnyá lehet olvasztani, vagy szilárd formába lehet hűteni
egy külső indukált mágneses mező alkalmazásával. Ugyanez a mágneses mező használható a robot mozgatására is.
"A mágneses részecskéknek itt két szerepe van. Az egyik, hogy az anyag érzékeny a váltakozó mágneses mezőre, így indukcióval fel tudjuk melegíteni az anyagot és fázisváltozást tudunk előidézni. De a mágneses részecskék egyben mobilitást is adnak a robotoknak, azt a képességet, hogy mozogjanak a mágneses mezőre reagálva" - mondta Dr. Carmel Majidi, a Carneige Mellon Egyetem kutatója és gépészmérnöke.
Mindez eltér a jelenleg létező fázisváltó anyagokhoz képest, amelyek átalakulásához hőpisztolyok, vagy más külső hőforrás alkalmazása szükséges az átalakuláshoz.
Ez az új anyag extrém folyékony más fázisátalakuló anyagokhoz képest,
amelyek folyadékfázisa viszkózusabb.
A csapat különféle kontextusokban tesztelte az anyag mobilitását és szilárdságát. Mágneses mező segítségével a robotok sáncárkokat ugrottak át, falakat másztak meg, vagy félbe szakadtak, hogy együttműködbe mozgassanak tárgyakat, majd újra egyesültek.
A kutatók azt mondják, hogy bár jelenleg még a megvalósíthatósági vizsgálatot és a próbaüzem szakaszait végzik a T-1000-sel , de a robot bizonyosan
alkalmas lesz nagy számú orvosbiológiai és a széleskörű ipari felhasználásra.
Már bevetették arra, hogy eltávolítson egy idegen objektumot egy modell gyomorból, ahová gyógyszert is szállított. Áramkörök megjavítására is felhasználták.
Forrasztóanyag robotként is működhet vezeték nélküli áramkör összeszerelésére és javítására (nehezen elérhető áramkörökbe szivárgott be és forrasztóanyagként, illetve vezetőként működött), de mint univerzális mechanikai csavar arra is alkalmas, hogy összeszereljen nehezen elérhető helyen álló részegységeket.
Majidi azt mondta, hogy a jövőben tovább kell kutatni, hogyan lehet ezeket a robotokat az orvosbiológiában alkalmazni. "Amit mi mutattunk, azok csak egyszeri demonstrációk, koncepció bizonyítások, de még sokkal több tanulmányra van szükség ahhoz, hogy mélyére ássunk, hogyan lehet széleskörűen gyógyszerszállításra, vagy idegen objektumok eltávolítására felhasználni" - nyilatkozta Dr. Carmel Majidi.
Az első videón az látható, ahogy a robot kimenekül egy ketrecből, a másodikon eltávolít egy idegen objektumot a modell gyomrából, a harmadikon pedig okos forrasztóanyagként megjavít egy áramkört.
(Forrás: BBC Science Focus: https://www.sciencefocus.com/, Cell Press: https://www.cell.com/, Science X: https://techxplore.com/)