A fekete lyuk a Perseus galaxishalmaz középpontjában található, és a belőle érkező hanghullámokat 57 és 58 oktávval feljebb transzponálták, hogy az emberi fül számára is hallhatóak legyenek.
2003-ban a csillagászok valami igazán meghökkentő dolgot észleltek: akusztikus hullámok terjedtek a Perseus galaxishalmaz középpontjában lévő szupermasszív fekete lyukat körülvevő gázfelhőben. Ezeknek a hanghullámoknak a frekvenciája azonban eredetileg túl alacsony volt ahhoz, hogy az emberi fül észlelhesse őket. A kutatók ezért utómunkával számunkra is észlelhetővé tették a jelenséget.
Az eredményt - amely egyszerre titokzatos, túlvilági és ijesztő -, az alábbi videóban lehet meghallgatni.
Az utóbbi időben nem csak kísérteties hangok miatt kerültek az érdeklődés középpontjába a fekete lyukak.
A legújabb kutatási eredmények alapján úgy tűnik, belsejük rejtheti a régóta keresett sötét energiát.
Ez a rejtélyes energia okozhatja a világegyetem tágulását.
Az új elmélet alapján a sötét energia nem szétterülve létezik a téridőben, ahogyan azt fizikusok feltételezték, hanem a fekete lyukakban keletkezik és ott is marad, így ezek a masszív objektumok lehetnek az univerzum tágulásának hajtómotorjai.
A tudósok először az 1990-es évek végén vetették fel a sötét energia létezésének lehetőségét, mert a távoli csillagok mérése során arra jutottak, hogy a világegyetem tágulása felgyorsult. A felfedezés azonban problémát jelentett a csillagászok számára: a gravitációnak lassítania kellene a tágulást, a folyamat mégis gyorsul.
Az ellentmondást a sötét energia szüntette meg, ami a gravitáció ellen dolgozik.
Amikor a fiatal (csillagképző), és az alvó (vagyis csillagokat már nem termelő) galaxisok fekete lyukainak tömegét összevetették, azt találták, hogy az alvó galaxisokban lévő fekete lyukak a vártnál hétszer-hússzor nagyobb tömegűek. Ez azért furcsa, mert az idősebb galaxisokban már nincs „nyersanyag", ami táplálná a fekete lyukat.
A fekete lyukak méretének növekedését tehát egy másik folyamat vezérli, ami a sötét energia lehet.
Ha a teória helyes, akkor a fekete lyukak a világegyetem tágulásával összhangban fognak növekedni.