A vizsgálatot a Lengyel Tudományos Akadémia Régészeti és Etnológiai Intézetének kutatói végezték, akik a szarvasmarha-tenyésztéssel foglalkozó korai közösségeket kutatták a Közép-Nílus-völgyben, hogy megállapítsák, a szarvasmarhák háziasítása önállóan történt-e vagy a Közel-Keletről importálták őket.
A Letti-medencében egy temetőben végzett ásatások hétezer éves temetkezéseket tártak fel.
A régészek az egyik sírgödörben egy idős férfi maradványait találták, akit olyan állati bőrdarabokkal helyeztek örök nyugalomra, amelyeket vörös ásványi festékkel (okkerrel) színeztek. Ahogy arra a szakemberek emlékeztettek,
az okker egy természetes agyagföldfesték, vas-oxid és különböző mennyiségű agyag és homok keveréke, amelyet Afrikában több mint 200 ezer éve használnak színezőanyagként.
A sírgödör egy kis tálat is rejtetta, amely okkersárga nyomokat tartalmazott, valamint öt darab csontpenge, amelyek valószínűleg szarvasmarhacsontokból készültek. Utóbbiak közelebbi vizsgálata kimutatta, hogy tölcsér- vagy ereszcsatorna formájúak és még mindig nagyon élesek.
A pengék jellegzetes alakja miatt a tehenek kivéreztetésére használhatták őket, épp úgy, ahogyan azt a modern afrikai pásztorok, például a maszájok teszik
– mondta Dr. Piotr Osypiński régész a HeritageDaily online tudományos portálnak. – A tehenek vérét különleges alkalmakkor isszák, általában tejjel keverve, de anélkül, hogy az állatoknak bármi baja esne.
Hozzátetette: ez lehet a legrégebbi ismert feljegyzés az ilyen jellegű gyakorlatról.
Egy másik temetkezésben a kutatók egy kis ovális üreget is felfedeztek, amelybe egy fiatal férfi maradványait temették el, szintén vörös okkersárgával színezett állatbőrrel együtt.
A csontvázat magzati pozícióba helyezték el,
a férfi koponyájának antropológiai vizsgálata azonban egy pontosan kivágott, kerek, 5 centiméter átmérőjű lyukat is feltárt azon.
A férfi nem mutatta az előrehaladott gyógyulás jeleit, így valószínű, hogy ez az eljárás összefüggésben lehetett a halálával
– mutatott rá Osypiński. – Nehéz elképzelni, hogy hétezer évvel ezelőtt az emberek hogyan vállalkozhattak egy ilyen veszélyes és bonyolult sebészeti beavatkozásra a rendelkezésükre álló, kezdetleges eszközökkel.
Ahogy arra a szakember emlékeztetett, a Szaharától délre fekvő Afrika neolitikus pásztorközösségei rendkívül fontosak a kontinens történelme szempontjából. Mobil életmódjuk és a tőlük minket elválasztó több ezer év miatt még mindig nagyon keveset tudunk róluk.