Egyes tölcsérhálós pókokról – a gyorsan mozgó, karcsú pókok családja, amelyek jellegzetes tölcsér alakúra építik fel hálóikat – ismert, hogy „szexuális kannibalizmussal" élnek, amikor a nőstények megölik és megeszik a hímeket, amikor befejezték a párzást.
Ez természetesen kevésbé teszi vonzóvá az „aktust" a hímek számára, akik szó szerint az életüket kockáztatják minden alkalommal, amikor tovább akarják örökíteni a génjeiket.
Ennek elkerülése érdekében néhány faj szokatlan viselkedést alakított ki, amelyet „szexuális katalepsziának" is neveznek, amikor is a nőstény felfelé hajlítja a lábát és mozdulatlan marad, mintha elpusztult volna. Ez lehetővé teszi a hímeknek, hogy párosodjanak velük anélkül, hogy attól kellene tartaniuk, hogy egyfajta „nassolnivalókká" válnak a nőstények számára.
A kutatók egy ideje már tudtak a pókok eme furcsa viselkedéséről, de ez idáig nem volt világos számukra, hogy a nőstények önszántukból válnak-e mozdulatlanná vagy a hímek kontrollálják-e ezt a fajta a viselkedést, esetleg valamilyen kémiai jel áll a jelenség hátterében.
Hogy megértsék, hogy mi történik, a tudósok kísérleteket végeztek az Aterigena aculeata fajhoz tartozó tölcsérhálós pókokkal, hogy összehasonlítsák a szexuális katalepsziát a hasonló viselkedéssel, és hogy kiderüljön, hímek vagy nőstények irányítják-e a dolgot.
A Current Zoology folyóiratban publikált tanulmány során a csapat megfigyelte az A. aculeata nőstényeket a három „forgatókönyv" egyikében: természetes szexuális katalepsziában a párzás során; thanatosis során (ami a görög halál szóból származik, és egy szokatlan viselkedési állapotot ír le, amely „színlelt halált" jelent) miután kémcsőben megrázták; és altatással elaltatták őket, hogy utánozzák a hímek által előállított, potenciális kémiai jelet.
A szakemberek ezután elemezték a pókok által használt vegyi anyagokat,
ami lehetővé tette számukra, hogy fizikai és kémiai hasonlóságokat keressenek a viselkedések között.
Az eredmények azt mutatták, hogy a szexuális katalepszia szinte teljesen megegyezik a thanatosissal
– mondta Mark Elgar, az ausztrál Melbourne-i Egyetem evolúcióbiológusa a Live Science online tudományos portálnak. – Ez viszont erősen arra utal, hogy a szexuális katalepsziát a nőstények irányítják, ami egy módja lehet annak, hogy kiválasszák a párjukat.
Hozzátette: a párzás csak akkor történik meg, amikor a nőstény szexuális katalepsziába kerül, tehát ha nem így viselkedik, akkor a párzás sikertelen lesz.
A szakemberek úgy vélik, hogy bár a nőstények ilyenkor első ránézésre pont úgy néznek ki, mintha elpusztultak volna, a hímek valószínűleg teljesen tudatában vannak annak, hogy színlelnek.
Röviddel azután ugyanis, hogy a párzás befejeződött, és a hím elkezd hátrálni, a nőstény feláll és elrohan.
A kutatók szerint az még nem világos, hogy a „technika" következetesen a párválasztás mechanizmusaként vagy a szexuális kannibalizmus elleni védelem mechanizmusaként fejlődött ki.