Egészen 2019-ig hasonló számú madár kezdett fészkelésbe és költött sikeresen, majd 2020 tavaszán is nagy csapat dankasirály lepte el a telepet, de a későbbi megfigyelések alapján sikeres fészkelés már nem volt!
Az évek alatt annyire felnőtt az aranyvessző, a csalán és némi japánkeserűfű a szigeten, hogy alkalmatlanná vált a költésre.
Ezen az állapoton szerettünk volna javítani azáltal, hogy a szigetet lekaszálva azt újra lakhatóvá tegyük. A terület fokozottan védett, megközelítése nagyobb vízállás esetén csónakkal, vagy jégen lehetséges. A 2022-2023-as télen sosem volt alkalmas a jégborítás, viszont a téli csapadék magasabb vízállást eredményezett, így a csónakos megközelítés lehetővé vált.
A sirálysziget takarítását 2023. március 5.-én délelőtt sikerült kivitelezni. Összesen 10-en vettünk részt a terület növény mentesítésében, szinte mind régi civil természetvédők, Szinai Péter szakmai vezetésével, aki a BFNPI-t és az MME-t is képviselte.
Nádpaplan és tófólia segítségével 20 m2-t lefedve a cséreknek is megfelelő helyet kialakítottunk.
A szigeten a lágyszárúakat – nagy arányban invazív fajok - és néhány bodzabokrot irtottunk le, közel 1000 m2 felületet szabaddá téve. A sziget partjain a füzeket és a nádat érintetlenül hagytuk.
A területen rengeteg régi dankasirály koponya, néhány régebbi réce tojáshéj, egy elhagyott nyári lúd fészek is előkerült. Előkerült egy csaltijáró pocok és egy erdei cickány is, mindkettő védett fajunk. Szerencsére a közeli nagy kárókatona szigeteken problémás vándorpatkány nem volt jelen.
A területen rengeteg régi dankasirály koponya, néhány régebbi réce tojáshéj, egy elhagyott nyári lúd fészek is előkerült. Előkerült egy csaltijáró pocok és egy erdei cickány is, mindkettő védett fajunk. Szerencsére a közeli nagy kárókatona szigeteken problémás vándorpatkány nem volt jelen. A sziget iszapos partjain kis csapat csörgő- és kendermagos réce is tartózkodott.
A terület felett a takarítás idejében is több dankasirály körözött, nagyon reméljük a helyi populáció újra felfedezi magának a szigetet. Ezt a következő időszakban természetesen nyomon fogjuk követni, és idén talán újra lehet sirály gyűrűzést tartani, akárcsak a régebbi időkben.
(Forrás: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: https://www.mme.hu/)