A szóban forgó baktériumot, a Staphylococcus epidermidis-t egerek bundájából nyerték ki, és úgy módosították, hogy egy bizonyos fehérjét termeljen. Ez a fehérje serkenti az immunrendszert egyes daganatokkal szemben. A kísérlet átütő sikernek tűnik, a szőrzetre kent módosított baktérium elpusztította az áttétet képző bőrrákos sejteket. Az eredményeket ráadásul úgy érték el, hogy elkerülték a gyulladás kialakulását.
A génmanipulált Staphylococcus törzs úgy érte el a kívánt hatást, hogy ún. CD8+ T-sejtek termelődését váltotta ki.
Ezek citotoxikus T-sejtek, amelyek elpusztítják a szervezet vírusfertőzött vagy rákos transzformáción átesett sejtjeit. Ebben az esetben a bőrrákos sejtek voltak a célpontok, azaz az antigének.
Amint az immunsejtek kapcsolatba kerültek a daganattal, elkezdtek szaporodni, ezzel párhuzamosan pedig a tumor zsugorodásnak indult vagy teljesen eltűnt.
Fontos megjegyezni, hogy a jelenlegi kísérletet egereken végezték, és bár sok a hasonlóság a rágcsálók és az emberek között, lényeges eltérések is vannak, így nem biztos, hogy a kísérleti terápia embereknél is célt fog érni. A humán kísérletek az elkövetkező évekre várhatók.