A ChaosGPT mesterséges intelligencia az Auto-GPT nevű nagy nyelvi modellen (LLM) alapul. Az Auto-GPT készítői szerint a program a nyílt forráskódú GPT-4 által vezérelve a nagy nyelvi modell "gondolatait" láncolja össze, hogy önállóan elérjen bármilyen kitűzött célt, ezzel próbálva egy teljesen autonóm „ügynököt" létrehozni - írja az IFL Science tudományos portál.
Az ötlet lényege, hogy a mesterséges intelligenciát feladatokkal bízzák meg, a nagyobb feladatokat pedig a gép kisebb lépésekre lebontva a legjobb tudása szerint végrehajtja. Ez azonban még nem minden,
az LLM végig kommunikálja „gondolatait", érvel a saját maga által hozott döntések mellett.
Egy bizarr kísérlet részeként legutóbb az emberiség elpusztításával bízták meg. Ezt szem előtt tartva a mesterséges intelligencia öt célt jelölt meg azzal kapcsolatban, miként hajtaná végre az utasítást.
A ChaosGPT az internet legnépszerűbb keresőmotorjainak segítségével igyekezett elmélyülni a nukleáris fegyverek témakörében, sőt, arra is rájött, hogy MI-botokat is maga mellé állíthat. Szerencsére utóbbi programokat úgy tervezték, hogy ellenálljanak bármilyen ártó szándékú felkérésnek.
A kudarc után a ChaosGPT Twitteren aktiválta magát. Érvelése szerint a közösségi médiát 300 millióan használják, így biztosan talál valakit, aki egyetértene a tervével és segítené céljait. Hamar lett is 7000 követője, ám manipulációs technikái nem voltak elég kifinomultak ahhoz, hogy támogatókat szerezzen.
A mostani eset talán megmosolyogtatónak tűnik, de erősen rávilágít arra a tényre, hogy kész életveszély lenne teljesen rábízni magunkat a mesterséges intelligenciára.