A pattanások jellemzően a pubertáskorúakat sújtják, melynek hátterében a végbemenő nagy hormonális változások állnak. Ez teljesen természetes, nem utal semmilyen egészségügyi problémára, és a panasz jellemzően később meg is szűnik. Olykor azonban megesik, hogy felnőttként szembesül az illető a gyulladt, fájdalmas aknékkal- akár abban az esetben is, ha tiniként nem küzdött velük. A felnőttkori pattanásokat érdemes komolyabban venni, mivel könnyen lehet, hogy valamilyen hormonzavar okozza a fokozott faggyútermelést.
· Stressz
· Nem megfelelő étrend
· Dohányzás
· Bizonyos gyógyszerek
· Nem megfelelő kozmetikai, higiéniai termékek
· Bőratka
· Terhesség (van, akinél azonban javít a bőrpanaszokon)
· Hormonzavarok
A hormonális akne -ahogy a neve is sugallja-, olyan pattanás, amelyet a szervezetben lévő hormonok egyensúlyának felborulása okoz (legtöbbször a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülése az ok). Ez ugyanis a faggyúmirigyekben a faggyú túltermelődését, az elhalt bőrsejtek felhalmozódását okozhatja, sőt, a baktériumok elszaporodását is.
A női nemi hormonokkal szemben túlsúlyba kerülnek az androgén hormonok (férfi nemi hormonok), mely fokozott faggyútermelődéshez vezet. A túl zsíros bőr hozzájárul többek között az ún. propionibacterium acnes nevű baktériumok elszaporodásához. Ez extra keratin termelődést vált ki, ami pedig eltömíti a pórusokat, így gyulladásos aknékat eredményez.
A hormonális pattanások jellemzője, hogy főleg az áll vonalán, vállakon, háton, dekoltázson jelentkeznek.
PCOS: a felnőttkori pattanások hátterében igen gyakran PCOS áll, mely egy igen összetett endokrin-nőgyógyászati kórkép. Ekkor a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőiekkel szemben, így a peteérés/tüszőrepedés zavart szenved az LH/FSH egyensúly felborulása miatt- ezért több kis ciszta alakul ki a petefészekben, megrepedésre kész domináns tüsző helyett. Az állapot gyakran inzulinrezisztenciával jár együtt (IR). Mivel PCOS-ben az androgén hormonok dominálnak, ezért gyakori, amikor a bőr zsírossá, pattanásossá válik, ráadásul mindehhez túlsúly és a férfiakra jellemző területeken megjelenő erősebb, sötétebb szőrszálak megjelenése is szokott társulni (bajusz, szakáll területén). Tüneti kezelése gyakran fogamzásgátló tablettákkal történik, ám az oki terápiában nagy szerepe van a megfelelő, személyre szabott diétának, a rendszeres testmozgásnak, melyet szükség esetén gyógyszeres kezelés egészíthet ki- mondja dr. Békési Gábor, az Endokrinközpont endokrinológusa.
Cushing-szindróma: az állapot a kortizolszint megemelkedésével jár. A mellékvesekéregben termelődő hormont egyfajta stresszhormonként ismerik, mivel mennyisége stressz hatására megnő. Tünetei közt a hasi elhízás, holdvilág arc, zsírpúp, striák és pattanások a legjellemzőbbek. Ez utóbbi panasz háttere, hogy magas kortizolszint miatt a bőr faggyúmirigyei több faggyút termelnek, melyek eltömítik a pórusokat, így fellépnek a zavaró aknék. A Cushing-szindróma (illetve a Cushing kór) kezelése attól függ, mi is okozza a problémát: így lehet gyógyszeres, ha daganat okozza, akkor műtéti, de ha bizonyos gyógyszerek generálják (pl. szteroidok), úgy azok fokozatos abbahagyása indokolt, ha lehetséges.
(Forrás: Endokrinközpont