Az orvosok a maga nemében az első agyműtétet hajtottak végre egy magzaton, amikor az még az anyaméhben volt.
Amikor először hallottam sírni azt én nem is tudom szavakba önteni, hogy mit is éreztem abban a pillanatban
– mondta Kenyatta Coleman, a baba édesanyja a CNN műsorában, amit a LiveScience online tudományos portál idéz. – Egyszerűen csak, tudod, a legszebb pillanat volt, amikor a kezemben tarthattam, felnézhettem rá, és aztán hallhattam a sírását.
A Stroke című folyóiratban most publikált új tanulmányban az orvosok ismertették az első ilyen jellegű eljárást, amelyet egy folyamatban lévő klinikai kísérlet részeként végeztek. A kísérlet célja, hogy új módot találjanak a Galen-véna malformáció (VOGM) kezelésére, amely egy ritka rendellenesség, amely azokat az ereket érinti, amelyek az oxigéndús vért szállítják a szívből az agyba.
Ahogy arra a szakemberek rámutattak, ilyenkor az agy bizonyos artériái nem kapcsolódnak a kapillárisokhoz (a finom, elágazó erekhez, amelyek segítik a véráramlás lassítását), ahogyan azt normális esetben tennék.
Ehelyett az artériák az agy alján lévő vénákba engedik a vért és ez a vér magas nyomáson áramlik. A nagynyomású véráramlás pangásos szívelégtelenséget, magas vérnyomást a tüdő artériáiban (pulmonális hipertónia), az agyszövet sérülését és elvesztését, vagy megnagyobbodott fejet (hidrokefalusz) okozhat.
Az Amerikai Szívgyógyász Szövetség közleménye szerint ez a rendellenesség 60 ezer születésből egyet érint.
A szokásos kezelésre általában a születés után kerül sor, ami az artéria-véna kapcsolatok elzárását jelenti a rendellenességen belül. Ez az eljárás azonban nem mindig képes visszafordítani a szívelégtelenség kialakulását, és néha túl késő lehet ahhoz, hogy megakadályozza a rokkantságot okozó vagy életveszélyes agykárosodást.
A bostoni gyermekkórház és a bostoni Brigham and Women's Hospital orvosai kísérletet indítottak a VOGM korábbi, még a magzat méhben történő kezelésére.
Az új megközelítés során egy méhen belüli műtétet alkalmaznak, amelynek célja az agresszív véráramlás csökkentése. A kísérletben összesen mintegy 20 csecsemő vesz részt, és a nemrég kezelt csecsemő, Denver Coleman volt az első, akin elvégezték az eljárást.
Hat hét elteltével a csecsemő figyelemre rendkívül jól fejlődik, nem kap gyógyszereket, normálisan eszik, hízik, és már otthon van. Az orvosai szerint nincs jele az agyra gyakorolt negatív hatásnak.