Ennek az istennek az imádata összefüggésbe hozható a hallucinogénekkel

Bész egyiptomi isten
Bész egyiptomi isten
Vágólapra másolva!
Az ókori Egyiptomban több mint kétezer istenséget imádtak, de Bész több okból is kiemelkedett a sorból. Ezt a gyakran szakállas törpeként ábrázolt istent a vajúdó nők, az anyák és a gyermekek védelmezőjeként imádták. Ráadásul ő az egyetlen egyiptomi isten, akit arccal szemben mutattak, nem pedig profilból, mint másokat. Most egy új tanulmány a követőinek szokásait vizsgálta.
Vágólapra másolva!

Egy kutatócsoport most egy kétezer éves edényt vizsgált, amelyet egy Bész istenséget imádó szekta használt, amelyben olyan kémiai növényi vegyületek nyomait találták, amelyekről ismert, hogy hallucinációkat okoznak. A kutatók úgy vélik, hogy

a csoport tagjai egy nagyon különleges, a vegyületeket tartalmazó koktélt fogyaszthattak, amely megváltozott tudatállapotokat idézett elő.

A Bész fejét formázó edényt jelenleg a Florida állambeli Tampa Művészeti Múzeumában állították ki, ami számos vegyületet tartalmazott, köztük erjesztett gyümölcsöt, a Peganum harmala (más néven szíriai ruta) és a Nymphaea caerulea (más néven kék tavirózsa) nevű növényt. Előbbiről ismert, hogy hallucinogén hatású.

A koktélt más összetevőkkel is megspékelték.

A szakemberek egy erjesztett gyümölcsből származó alkoholos folyadék, valamint méz nyomait mutatták ki. Magas koncentrátumban találtak továbbá „emberi fehérjéket" is, amelyeket rituális céllal adtak hozzá. Ez olyan folyadékokat jelent, mint az anyatej, nyálkahártya-folyadék (orális vagy vaginális) és vér.

Bész egyiptomi isten Forrás: Wikimedia Commons

– mondták a kutatók a ZME Science online tudományos portálnak. – Mivel a Bész alakját védőistenként tisztelték, feltételezhető, hogy az ezekből a bögrékből ivott folyadékot jótékony hatásúnak tartották.

Számos tanulmány utal arra, hogy a történelem különböző kultúrái hallucinogén anyagokat használtak vallási szertartásokon és sámáni rituálékon. Ez túlmutat az ókori Egyiptomon, és olyan civilizációkat foglal magában, mint az inka, maja és azték kultúrák.

A perui Amazonas vidékén élő emberek még mindig használják ezeket az anyagokat.

A legújabb kutatásban Davide Tanasi, a Dél-Floridai Egyetem munkatársa és csapata úgy véli, hogy a Bész-vázát „valamiféle rituáléra használták, amely az egyiptomi mítoszok egy jelentős eseményének újrajátszására szolgált". Ez lehetett például a Napszem mítosza, amelyben Bész Hathor istennőnek növényi droggal kevert italt adott.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!