Az erdőtüzek füstje a tüzet tápláló anyagokból származó különféle gázokból és részecskékből tevődik össze. A Journal of the American Heart Association című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kiáramló kémiai anyagok között megtalálhatók az ózon, a szén-monoxid, a policiklusos aromás szénhidrogének, a nitrogén-dioxid és a finomszemcsés anyagok. A vizsgálatok alapján utóbbiak összefüggésbe hozhatók légzőszervi, valamint szív- és érrendszeri megbetegedésekkel.
Az erdőtüzek füstje miatt szennyezetté váló levegő egy egészséges embernél rövid távon szemirritációt és légzési nehézségeket, köhögést okoz. Ez első látásra puszta kellemetlenségnek tűnhet, az egyre gyakoribbá váló erdőtüzek által okozott tartós környezetszennyezésnek azonban már hosszú távú egészségügyi hatásai is lehetnek.
Az erdőtüzek füstjének összetétele változó, sok múlik azon, pontosan mi gyullad meg és milyen hőfokon ég.
Különösen a 2,5 mikron átmérőjű, illetve attól kisebb szállópor okozhat komolyabb egészségügyi problémákat.
Ezek a részecskék képesek a mélyebben lévő tüdőszövetekbe hatolni, amire az immunrendszernek reagálnia kell. A probléma az, hogy a szervezet vírusként kezeli ezeket az idegen anyagokat, de mivel nem azok, az immunsejtek képtelenek lebontani őket. Ez egyre erősödő immunválaszhoz, gyulladási folyamatokhoz vezet.
A gyulladás nem korlátozódik kizárólag a tüdőre.
Bizonyítékok vannak arra, hogy a finomszemcsés anyagok bekerülhetnek a véráramba, és eljuthatnak a test más részeibe, így a gyulladás érintheti a veséket, a májat, sőt még az agyat is.
A különféle alapbetegségekkel (asztma, COPD) küzdők tünetei súlyosbodhatnak, légzési nehézség, oxigénhiány léphet fel.
Habár a gyakoribbá váló erdőtüzek egyre nagyobb egészségügyi kockázatot jelentenek, egyelőre nem sok kutatás vizsgálta a hosszú távú hatásokat. Az sem ismert például, hogy a füstös levegő milyen potenciális károsodásokat okozhat a fejlődő magzatokban.
2018-ban a Journal of the American Heart Association című folyóiratban megjelent tanulmány a 2015-ös kanadai erdőtűz egészségügyi hatásait vizsgálta. A lángok 893 000 hektárnyi földterületet perzseltek fel, és sok százezer embert juttattak kórházba. A 2015. május 1. és szeptember 30. között folytatott vizsgálatok 361 087 sürgősségi esetnél állapítottak meg szív- és érrendszeri problémákat, valamint agyi keringészavart.
A tanulmányban a kutatók erős kapcsolatot találtak a koszorúér-betegség és a magas légszennyezettség között.
Az alapbetegségekkel küzdők itt megint rosszabb helyzetben vannak, esetükben szívritmuszavar léphet fel, és nőhet a szívinfarktus veszélye.
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint az erdőtüzek füstjének való kitettség az immunrendszert is gyengíti, így az nehezebben tud szembeszállni a szervezetet támadó kórokozókkal. A magasabb légszennyezettség miatt az emberek hajlamosabbak lesznek a légúti megbetegedésekre (influenza, COVID), ráadásul a jelentkező tünetek is súlyosabbá válnak.
Az egészségügyi hatások megismerése mellett a tudósok körében egyre nagyobb gondot jelent annak felderítése is, hogy pontosan mit lélegeznek be az emberek.
Régen az erdőtüzek füstje elsősorban természetes anyagok (fák, gallyak) égéséből származott, a modernebb időkben, amikor a lángok átterjednek a lakott területekre is, már más a helyzet, és szintetikus festékekből, szőnyegekből, különféle háztartási kellékekből kerülnek szemcsék a levegőbe.
Aggodalomra ad okot, hogy a közelmúltban végzett vizsgálatok szerint egyre több kémiai vegyületet fedeznek fel az erdőtüzek füstjeiben, ráadásul ezen anyagok egy részét a szakértők képtelenek pontosan beazonosítani.
A CDC szerint erdőtűz esetén ajánlatos otthon maradni. Sokat segíthet, ha rendelkezünk HEPA-szűrős légtisztítóval, amit ilyenkor érdemes beüzemelni.
Fontos, hogy erdőtűz esetén kerüljük a beltéri légszennyezéssel járó tevékenységeket, halasszuk el a főzést, sütést, ne cigizzünk, és ne is porszívózzunk! Ha mindenképpen ki kell mozdulnunk otthonról, viseljünk N95-ös szájmaszkot!