A súlyos incidens a régi Sheraton szálloda mellett fekvő népszerű, homokos partszakasszal rendelkező strandon, a Dream Beach-en történt. Mint kiderült, az áldozat egy 25 éves orosz állampolgárságú fiatalember, V. Popov volt, aki másodmagával, a barátnőjével együtt ment be a vízbe. A fiatal pár a partról benyúló mintegy harminc méter hosszú móló végén ereszkedett a vízbe. Az orosz férfi nagyobb tempóban és messzebb úszott be, ami miatt a barátnője lemaradt tőle.
A támadás teljesen váratlanul érte V. Popovot, aki, miután megharapta a cápa vérezni és kiabálni kezdett.
A férfi barátnője ettől pánikba esett, és gyors tempóban, sikoltozva a part felé kezdett úszni.
Mások is pánikszerűen menekülni kezdtek a vízből, melynek során ketten megsérültek. Az áldozat édesapja szintén a parton tartózkodott, aki így szemtanújává vált a borzalmas tragédiának. A cápa többször is ráfordult a kétségbeesetten kiáltozó fiatalemberre, majd lehúzta a víz alá.
Egyébként a baleset helyszínének szomszédságában szoktak kikötni, illetve lehorgonyozni a halászhajók. Egy motorcsónak el is indult a bajba jutott férfi mentésére, de sajnos, már későn ért a helyszínre, mert amikorra odaértek, már a cápa és a fiatalember is eltűnt. A stégről és a közelben horgonyzó halászhajókról azonban észrevették a sekély vízben közvetlenül a felszín alatt cirkáló cápát, ami beúszott a móló alá. Két kisebb halászhajó azonnal elindult, hogy kifogják a ragadozót.
Sikerült a hajókról kivetett kerítőhálóba terelni a cápát és kifogni, ahogy azt lentebb is láthatjuk. Az orosz fiatalember halálát okozó ragadozó egy megtermett, mintegy 3,5 méter hosszú tigriscápának (Galeocerdo cuvier) bizonyult, amit a halászok agyonvertek, és kihúztak a partra.
Az egyiptomi vörös-tengeri környezetvédelmi szervezet, a HEPCA szakértői most azt vizsgálják, hogy mi vonzhatta a tigriscápát a hajóforgalom miatt zajos és a turisták által frekventált partszakaszra. (A cápákra riasztóan hatnak az erős vízalatti hangok, a szerk.)
Mindenesetre, azokon a vizeken, ahol az emberre potenciálisan veszélyes cápafajok is előfordulhatnak - márpedig a trópusi indopacifikus élővilággal rendelkező Vörös-tenger ilyen víztömegnek számít –, ott különösen ajánlatos néhány, a cápatámadások amúgy meglehetősen alacsony kockázatát csökkentő ajánlást betartani.
A tegnapi tragikus eset kapcsán ezek közül külön is érdemes kiemelni, hogy a kikötők és különösen a halászhajók, valamint a horgászcsónakok közelében kerülni kell a vízbemenetelt.
A másik alapvető fontosságú biztonsági szabály, hogy ne távolodjunk el túlságosan a parttól, és egyedül soha ne ússzunk be mélyen. A tegnap történt halálos incidenssel összefüggésben igen valószínű, hogy a portyázó tigriscápát a halászhajók vonzhatták a Dream Beach partjához.
Néhány további hasznos tanács a kockázat csökkentésére: kerüljük a vízbemenetelt napkelte, illetve napnyugta környékén. Számos cápafaj ezekben a napszakokban vadászik, és ezért ekkor a legaktívabbak.
Kerüljük a csillogó tárgyakkal, így például az ékszerekkel, vagy ezüstösen csillogó fémórákkal való vízbemenetelt.
Ugyancsak célszerű mellőzni a rikító, élénk színű fürdőruhák, különösen a neon-sárga, vagy neon-zöld színárnyalatú dresszek viselését. (A cápák színlátóak, de elsősorban a sárga és a zöld színtartományt érzékelik.)
Kerüljük a víz erőteljes paskolását, és úszás közben egyenletesen, szabályos ütemben tempózzunk. Az erős és szabálytalan lökéshullámok messze terjednek a víz alatt, amit a cápák egy speciális érzékszervükkel, az oldalvonal-rendszerükkel detektálnak.
Mivel a szabálytalan amplitúdójú lökéshullámok nagyon hasonlóak például egy sebesülten vergődő hal által keltett frekvenciákkal, ezért ez is felkeltheti a cápák kíváncsiságát. Friss sérüléssel kerüljük a vízbemenetelt, és ha úszás, fürdőzés közben szerzünk horzsolásos sérülést, a legjobb, ha elhagyjuk vizet.
Kerüljük a vízbe vizelést, mert a vizelet még a vérnél is komolyabb ingert jelenthet egy-egy esetlegesen a közelben cirkáló cápa számára. Célszerű úszószemüveget vagy búvármaszkot viselni úszás közben, mert ez lehetővé teszi, hogy megfigyeljük a felszín alatti környezetet. Ha véletlenül cápával találkozunk (ennek roppant kicsi az esélye),
a legfontosabb szabály, hogy ne essünk pánikba.
Semmiféleképpen se akarjunk a cápának hátat fordítva pánikszerűen elúszni, mert ez fokozhatja a támadási ingert. Álljunk meg,
vegyünk fel függőleges testhelyzetet, mindig forduljunk a cápa után, és tartsuk fenn a szemkontaktust. Ha túlontúl érdeklődőnek tűnik, kiáltsunk hangosan a vízbe, ha pedig nagyon közel kerülne ököllel üssünk az orrára, vagy a kopoltyúréseire.
Az esetek többségében a cápák csak kíváncsiskodnak, és egy-két kör megtétele után odébbállnak. Tudatosan lassítsuk le a légzésünket, mélyen és lassan vegyük a levegőt, mert ez segíti a stresszoldást, és normál szinten tarthatja a pulzust. Az izgatott, pánikoló embernek megnő a pulzusszáma, ami megváltoztatja a testünket körülvevő láthatatlan mikroelektromos mező feszültségét. A cápák ezt a feszültségingadozást egy különösen érzékeny szervükkel, az orrukon apró pórusoknak látszó Lorenzini-ampullák segítségével detektálják, ami szintén fokozhatja az agresszív szándék kialakulásának kockázatát.
Végül ne feledjük, hogy matematikailag nagyobb az esélyünk az ötös lottó megnyerésére, mint arra, hogy egy cápatámadás elszenvedőivé váljunk.