Pipin Ferreras a saját maga kreálmánya és ő áll a saját filmje középpontjában. Ő írta a forgatókönyvet, ő rendezte, ő a producer, és csak ő lehet a főszereplő –,
mondta róla Paul Kotik szabadtüdős búvár, Ferreras csapatának egyik tagja.
A kubai születésű Francisco Pipin Ferreras Floridában vált híressé. Merülési rekordokat döntött, világbajnok és médiasztár lett, de közben sokat kockáztatott. Volt, amikor elájult a vízben, és volt olyan is, amikor keszonbetegséget kapott a túl gyors felszínre emelkedés miatt.
Az írónak nagyon nehéz a dolga, ha nem hisz az információk forrásának, ha nem hisz a megbízónak. És én nem hittem neki, hogy a dolgok úgy történtek, ahogy nekem elmondta. Pl. olyan történeteket adott elő, hogy egy merülése alkalmával néhány méterre elment mellette egy szovjet tengeralattjáró. Amikor megkérdeztem, hogy ezt egészen biztosan bele akarja-e tenni a könyvbe, ragaszkodott hozzá –,
mondta róla Linda Robertson életrajzíró.
Ferreras az 1990-es években megalapította a saját búvárszervezetét, az IAFD-t (the International Association of Free Divers), hogy ne kelljen betartania a rekordokat addigi hitelesítő, más szövetségek szigorú szabályait. Ennek később nagy jelentősége lett a felesége halálában. Ekkor már a legveszélyesebbnek tartott, ún. No Limits-kategóriában merült, ahol a búvár úszás nélkül, egy drótkötélen, egy szánszerkezettel gyorsan merül a célig, majd az emelőballont felfújva, nagy sebességgel emelkedik a felszínre.
Ferreras nem csak a búvársikereivel lett ismert, hanem az éjszakai partizásaival is. Megszokott volt az is, hogy gyakran tett szektavezér-szerű, önmaga nagyságáról vagy különlegességéről szóló nyilatkozatokat.
Ez nem egy sport, hanem az ismeretlen utáni kutatás. Ha egyszer be kell fejeznem a szabadtüdős merülést, felemelem magam ebből a világból, és átlépek egy másik dimenzióba.
Audrey Mestre francia diák közben Mexikóban tanult tengerbiológiát. A szakdolgozatát arról írta, hogyan alkalmazkodik az emberi szervezet a mélységhez. A tanulmánya alanyának Pipin Ferrerast, a celeb világbajnokot, a latin hőst választotta, aki akkoriban 8,2 liter levegőt tudott a tüdejébe szívni, ami sokkal több, mint amire egy átlagos ember képes. Az őket ismerők szerint Mestre kislányos rajongással közeledett az idősebb férfihez.
Mestre eleinte asszisztensként dolgozott Ferreras csapatában, majd nemsokára közvetlen munkatársaként járta a világot a férfivel, és részt vett a különböző tévéműsorok, dokumentumfilmek forgatásában is.
Mire 1999-ben összeházasodtak, Ferreras egyre rosszabbul viselte a merüléseket. 2000 januárjában a az akkor 38 éves férfi 163 méter mélységbe merült. A rekordját még a saját búvárszövetsége sem hitelesíthette, mert a felszínre emelkedés közben, még a vízben elájult, és közel egy percig nem tért magához. Közben Mestre egyre nagyobb mélységeket ért el, és nyilvánvaló volt, hogy immár a férje versenytársa lett – ő volt a feltörekvő, fiatal csillag, a férfi pedig az öregedő, megkopott fényű, hajdani sztár.
A környezetük szerint Pipinben ekkor alakult nem csak a féltékenység, de egyidejűleg az a meggyőződés is, hogy helyette Audrey-nak kell hajszolnia a rekordokat, hiszen a nő az ő tanítványa, a „teremtménye" volt. A nő ekkor még élvezte a sportot.
Amikor az ember elméje kész a feladatra, amikor felkészítettük arra, mit kell tennie, a test képes megvalósítani, amit az elme diktál –,
nyilatkozta egyszer Audrey Mestre.
A brit Tanya Streeter 1998-ban világbajnok lett 113 méteres szabadtüdős merüléssel, és felkerült nem csak a sport-, de a divatmagazinok címlapjára is, ahol eddig Audrey volt az egyeduralkodó.
A gondot Pipin Ferreras számára az jelentette, hogy ennek nyomán versenyeznie kellett a szponzorokért is. Ezért duplán dühítette Streeter sikere, és minden áron meg akarta dönteni a brit nő rekordját – a felesége által. Kim McCoy oceanográfus, a rekordot hitelesítését végző berendezések szakértője, aki jelen volt a házaspár merüléseinél, azt mondta, hogy Audrey Mestre ekkor kezdett el komolyan gondolkodni a saját szerepén.
Nem mutatta a külvilág számára, de Audrey-t belül nagyon is komoly kérdések foglalkoztatták. Ő eddig csak egy tanítvány volt, a férje árnyékában élő, másodrangú valaki. Kezdte rosszul érezni magát ebben az alárendelt helyzetben.
Az edzések mindenesetre sikeresek voltak. Audrey Mestre 2000-ben női világbajnok lett 125 méteres merüléssel. Mivel a felszínre érkezés után elájult, az AIDA nevű szövetség nem ismerte el a rekordot, de Pipin Ferreras saját szervezete, az IAFD igen.
Pipin tudta, hogyan hajthatja előre Audrey-t. Nem a felesége volt az, aki a rekordokat hajszolta, hanem a férj, de egy ideig Audrey belement a hajszába –,
mondta Gido Braase, aki korábban biztosítóbúvárként vett részt a rekordmerülésekben.
A nő 2001-ben megdöntötte a saját rekordját, és 130 méter mélyre merült.
Cikkünk folytatódik, kérjük, lapozzon!