Már két hete rekordmagas az óceánok felszínének átlaghőmérséklete

globális felmelegedés, El Nino
Az El Nino valószínűleg szétrombolja az időjárási mintázatokat az egész világon, gyengítve a monszunt és több bozóttűzzel fenyegetve lesz Ausztráliában. De több lényeges gond van, az hogy mivel több hő megy az óceánba, a vizek kevesebb többlet energiát raktározhatnak el. És vannak aggodalmak, hogy az óceánban lévő hő nem fog ottmaradni.
Vágólapra másolva!
Rekordmagasságban van a világ óceánjainak felszíni hőmérséklete: a globális átlag már két hete 21,1 Celsius-fok - jelentette az amerikai Climate Reanalyzer platform.
Vágólapra másolva!

Az óceánok hőmérséklete már március óta extrém magas: áprilisban több napon át volt 21,1 Celsius-fok volt, ami megdöntötte a korábbi rekordot. Ezt megelőzően 2016 márciusában és 2023 márciusában mértek 21 Celsius-fokot.

A tudósok elsősorban az ember által okozott üvegházhatású gázkibocsátást tartják felelősnek a felmelegedésért. A hő több mint 90 százalékát a tengerek és óceánok nyelik el. Az óceánok hőmérsékletének pedig már egytized Celsius-foknyi emelkedése is óriási víztömegek melegedését jelzi - hangsúlyozta Anders Levermann, a Potsdami Klímakutató Intézet (PIK) munkatársa.

Már két hete rekordmagas az óceánok felszínének átlaghőmérséklete Forrás: Origo

Egy liter víz háromezerszer több hőt képes elnyelni, mint egy liternyi levegő.

Az óceánok globális átlaghőmérséklete egy évben kétszer szökik magasra: márciusban, amikor a déli féltekén véget ér a nyár, és augusztusban, amikor az északi féltekén közeledik a nyár vége. "Mivel déli féltekén több az óceán, ezért általában annak a nyári hatása dominál" - magyarázza Levermann. Hogy ezúttal augusztusban lett ilyen kiugróan magas az óceánok hőmérséklete, az az Atlanti-óceán északi részén hónapok óta tartó hőség számlájára írható.

A klímakutató felidézte, hogy az elmúlt évtizedekben augusztus 1-jén átlagosan 23,6 Celsius-fokos volt az óceánok hőmérséklete, ám idén augusztus 1-jén elérte a 25 Celsius-fokot, ami hatalmas emelkedés.
Levermann szerint elképzelhető, hogy az erős felmelegedés a Golf-áramlattal lehet kapcsolatban. A globális felmelegedés ugyanis évtizedek óta gyengíti az áramlást. A klímakutató elmélete szerint lehet, hogy a Golf-áramlatnak az az ága, amely az Egyesült Államok keleti partjaitól tart az Atlanti-óceán északi részére, "meghibásodott", és a meggyengült áramlat miatt a meleg víz a spanyol és francia partoknál halmozódik fel.

Levermann hangsúlyozta, hogy a felmelegedés súlyos hatást gyakorol az óceánok ökoszisztémáira, amelyek sokkal érzékenyebbek a változásokra, mint a szárazföldi élőhelyek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!