Dunavarsány egyik zárt kavicsbánya taván – a közeli rokon küszvágó csérek közelében– egy ott megtelepedett kis csér pár fogott késői költésbe még júliusban. A kotlás sikeres volt, jelenleg már a fiókát etetik apró halakkal, és rovarokkal. A szülők bátran védik a területüket, a náluk jóval nagyobb küszvágó cséreket, bíbiceket elzavarva.
A kis csér hazánkban ritka, szórványosan fészkelő, fokozottan védett madárfaj. Közel húsz év szünet után 1992-től jelent meg néhány pár a Dráva zátonyain, 2021 évben ismét fészkelt a Csaj tavon. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén ez az első bizonyított költése.
Leírás és életmód
A legkisebb európai csérféle. Korábban fészkelt hazánk több területén, így a Duna egyes zátonyain, a Hortobágyon, a Kiskunság szikes tavain, de mindig kis számban. Az utóbbi évtizedekben egy kisebb telepe alakult a Dráva zátonyain, Vízvárnál. Kisebb halakat, rákokat fogyaszt, melyeket rendszerint zuhanórepüléssel zsákmányol, de repülő rovarokat is elkap. Fészkelését a vízszint nagyobb emelkedése elmoshatja.
Élőhelye, költése:
Évente egyszer költ. Szikes tavak környékén a növényzetmentes vakszikfoltokon, folyók mentén pedig a kavicszátonyokon rakja le 2-3 tojását. A kotlásban mindkét szülő részt vesz. Kisebb telepeket is alkothat, de sokszor magányosan vagy csak néhány pár fészkel egy területen. A fiókák fészekhagyók, azaz a kikelés után elhagyják a fészket, és a közelben várják a szülők gondoskodását.
Hazai előfordulás
Magyarországon ritka fészkelő. Hazai állománya hosszú távú vonuló, telelőterülete az Arab–félsziget partvidékei. Ritka átvonuló. Fészkelőállománya 0 – 0 pár (2013–2018, teljes felmérés, alapadatok alapján). Fészkelőállományának nagysága ingadozó.
(Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság: https://www.dunaipoly.hu/, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: https://www.mme.hu/)